Futbolcularda izokinetik hamstring ve quadriceps kas kuvvet oranı ile dikey sıçrama ve sürat performans ilişkisi
Relationship of isokinetic hamstrings-to-quadriceps zirve torque ratio with vertical jump and speed performance in soccer players
- Tez No: 333998
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL HARBİLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı 17-19 yaş genç futbolcularda her iki bacağın hamstring ve quadriceps kaslarının zirve tork değerlerini diz ekleminin izokinetik konsantrik ekstensiyon ve fleksiyonu sırasında karşılaştırmak ve hamstring ve quadriceps kaslarının zirve tork değerleri ile dikey sıçrama yüksekliği ve sürat performansı arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya Konya ilindeki profesyonel kulüplerin alt yapısında oynayan 36 futbolcu katıldı. Futbolcularda dizin konsantrik ekstensiyon fleksiyonu 60 ve 240 der/s açısal hızda (sırasıyla 10 ve 15 tekrar) izokinetik dinamometre (Cybex Norm, CSMI, Stoughton, Massachusetts, ABD) kullanılarak ölçüldü. Her iki dizin fleksör ve ekstensör kaslarının zirve tork değeri, hamstring-quadriceps kuvvet oranı (H/Q kuvvet oranı) değerlendirildi. Ayrıca futbolcuların dikey sıçrama yükseklikleri (Takei, Japonya) jumpmetre ile 30 m sürat süresi fotesel kullanılarak belirlendi. Dominant ve nondominant bacağın zirve tork değerleri arasındaki farklar paired t testi, zirve tork değerleri ile dikey sıçrama ve 30 m sürat değerleri arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile belirlendi. Anlamlılık düzeyi 0.05 kabul edildi. Çalışmada 60 der/s açısal hızda dominant ve nondominant bacakların Quadriceps ve Hamstring kaslarının zirve tork değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı. 240 der/s açısal hızda dominant ve nondominant bacakların Quadriceps zirve tork değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare peak torque values of hamstring and quadriceps muscles of both legs during isokinetic concentric extension and flexion of the knee joint in 17-19 years old soccer player sand to investigate the relationship between peak torques of the hamstring and quadriceps muscles and vertical jump height and duration of 30-m sprint. Thirty-six soccer players playing in infrastructure of Professional football clubs in Konya participated in the study. In soccer players, concentric extension and flexion strength of the knee was measured using isokinetic dynamometer(Cybex Norm, CSMI, Stoughton, Massachusetts, USA) at angular velocity of 60 deg?s-1 and 240 deg?s-1with 10 and 15 repetitions, respectively. Peak torque of flexor and extensor muscles of both knees and hamstring/quadriceps ratio (H/Q) were evaluated. Bisedes, the vertical jump height and duration of 30-m sprint were measured with jumpmetre (Takei, Japan) and photocell, respectively. The paired t-test was used for differences between the peak torque values of dominant and nondominant leg, and the relationships between peak torque values, vertical jump and 30-m sprint performance were evaluated using Pearson Product Moment Correlation analysis.