Beş farklı ahşap işleme atığının iki farklı yerli linyitle olan karışımlarının yanma karakteristiklerinin termogravimetrik olarak incelenmesi
Investigation of the combustion characteristics of mixtures of five different wood materials with local lignite
- Tez No: 951523
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Türkiye'de fosil yakıtlar toplam birincil enerji tüketiminde %90'lık bir paya sahipken, fosil yakıt tüketiminin %80'i ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Oysaki, Türkiye'nin enerji açısından dışa bağımlılığının açık bir göstergesi olan bu miktar, yerel kaynaklarımızın değerlendirilmesiyle azaltılabilinecektir. Dolayısıyla, mevcut yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan biyokütlenin yerli linyit ile birlikte mevcut termokimyasal sistemlerde kullanılması, hem ülkemizin enerjide dışa olan bağımlılığını azaltacak hem en önemli sera gazlarından biri olan CO2 emisyonlarının da azalmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, beş farklı ahşap işleme atığı (kızılçam ağacı ve kimyasal olarak işlenmiş dört ahşap ürün; ahşap pencere çerçevesi, (ahşap parke ve MDF'den yapılmış iki farklı mobilya atığı) iki farklı yerli linyit (Tunçbilek ve Soma Linyiti) ile ağırlıkça farklı oranlarda karıştırılmış ve hazırlanan yakıt karışımlarının yanma davranışı termogravimetrik analizle belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada 90 adet biyokütle/linyit karışımı, 21 adet ise karışım olmaksızın ham linyit ve ham biyokütle örneği hazırlanmış ve toplamda 111 adet TGA analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, atık ahşap biyokütlelerin linyit kömürlerine kıyasla daha düşük alev alma ve son yanma sıcaklıklarına sahip oldukları görülmektedir. Kimyasal işlem görmemiş ham ahşaplar, işlem görmüş ahşap atıklara kıyasla daha yüksek reaktivite sergilemiştir. Yakıt karışımlarındaki linyit oranı arttıkça genel olarak alev alma ve son yanma sıcaklıkları yükselmiş, buna karşılık toplam yanma reaktivitesi azalmıştır. Yani yüksek oranda linyit içeren karışımlar daha geç tutuşup daha yavaş yanmıştır. Yakıt karışımlarının kapsamlı yanma, yanıcılık, alev alma ve son yanma indeksleri linyite biyokütle eklendikçe artış gösterdiği anlaşılmaktadır. Dolayısyla, biyokütlenin linyite eklenmesinin linyitin yanma ve tutuşma performansını iyileştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
While fossil fuels account for 90% of total primary energy consumption in Turkey, 80% of fossil fuel consumption is met through imports. This amount, which is a clear indicator of Turkey's external dependence in terms of energy, can be reduced by utilizing local resources. Therefore, the utilization of waste wood material, which is one of the available renewable energy sources, in existing thermochemical systems will reduce the country's external dependence on energy and reduce CO2 emissions, one of the most important greenhouse gases. In this study aim to determine five different wood processing wastes (red pine wood and four chemically processed wood products: wooden window frames, wooden parquet, and two different furniture wastes made of MDF) were mixed with two different domestic lignites (Tunçbilek and Soma Lignite) in varying weight ratios, and the combustion behavior of the prepared fuel mixtures was investigated using thermogravimetric analysis (TGA). A total of 90 biomass/lignite mixtures were prepared, along with 21 raw lignite and raw biomass samples without mixing, resulting in 111 TGA analyses in total. The results showed that waste wood biomass has lower ignition and final combustion temperatures compared to lignite coals. Untreated raw wood exhibited higher reactivity than processed wood waste. As the lignite ratio in the fuel mixtures increased, the ignition and final combustion temperatures generally rose, while the total combustion reactivity decreased. In other words, mixtures with a high lignite content ignited later and burned more slowly. The comprehensive combustion, flammability, ignition, and burnout indices of the fuel mixtures increased with the addition of biomass to lignite.Thus, it was observed that blending biomass with lignite improves the combustion and ignition performance of lignite.