Farklı nanopartiküler sistemleri temel alan multikolorimetrik ve multipleks tanı kitlerinin geliştirilmesi için antikor biyokonjugasyonu ve stabilizasyonu
Antibody bioconjugation and stabilization for the development of multicolorimetric and multiplexed diagnostic kits based on various nanoparticular systems
- Tez No: 951524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hızlı ve portatif bir tasarıma sahip tanı kitleri, sahada, hastanede ve evde olmak üzere herhangi özel bir personele ihtiyaç duymadan kullanılabilmeleri nedeniyle küresel sağlık açısından oldukça önemli araçlardır. Bu cihazlar, organik bir numunede bir maddenin varlığını veya yokluğunu tespit etmek için kullanılır. Günümüzde Türkiye ve diğer ülkelerde birçok ilacın kötüye kullanılması ve yasadışı madde kullanımlarının artması hızlı tanı cihazlarının gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle tez projesi kapsamında Türkiye genelinde en fazla kullanılan madde profiline uygun hem multipleks ölçüm yapabilen hem de multi kolorimetrik hızlı tanı kitleri geliştirilmiştir. Tez kapsamında sentetik tükürük yoluyla tayini yapılan maddeler Türkiye'de kötüye kullanımı gün geçtikçe artmakta olan Pregabalin, yasadışı maddelerden olan Tetrahidrokannabinol (THC) ve Metamfetamin (MET) şeklindedir. Bu maddelerin tespiti için geliştirilecek olan yatay akış tabanlı (LFA) test kitlerinin tasarımında ise farklı renklerde renk sinyali oluşumuna yönelik çalışmalar yapılmıştır. Genellikle, LFA testlerinde sinyal probu olarak altın nanopartiküller (AuNP) kullanılırken bu projede hem AuNP'ler hem de gümüş nanopartiküller (AgNP) ve manyetik nanopartiküller (MNP) farklı renklerde sonuç alınmasını sağlayacak birçok nanopartikülün geliştirilmesi ve optimize edilmesi sağlanmıştır. Böylece, her bir madde için farklı renkte bir sonuç elde edilen çoklu test kiti geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid diagnostic kits are essential tools for global health because of their fast and portable design, enabling their use in the field, hospitals, or even at home without the need for specialized personnel. These devices are used to detect the presence or absence of specific substances in biological samples. The increasing misuse of prescription drugs and illicit substances in Türkiye and worldwide highlights the urgent need for rapid diagnostic devices. Rapid diagnostic kits capable of multiplex measurement and multicolorimetric output have been developed to detect the most commonly abused substances in Türkiye. The target substances, tested in synthetic saliva samples, included pregabalin, a widely abused prescription drug, and illicit substances such as tetrahydrocannabinol (THC) and methamphetamine (MET). The lateral flow assay (LFA) test kits designed for this purpose incorporated innovations aimed at producing distinct colorimetric signals for each substance.While traditional LFA tests typically use gold nanoparticles (AuNPs) as signal probes, this project also incorporated silver nanoparticles (AgNPs) and magnetic nanoparticles (MNPs) to enable multicolorimetric results. The development and optimization of these nanoparticles were performed to enhance their detection capabilities. Consequently, a multiplex test kit was designed to provide distinct color-coded results for each substance.