Alt gastrointestinal sistem kanama ile başvuran hastalarda oakland skoru'nun prognoz ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of the relationship between the oakland score and prognosis in patients presenting with lower gastrointestinal bleeding
- Tez No: 951528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada alt gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran hastalarda prognostik faktörleri belirlemek ve Oakland Skoru'nun olumsuz klinik sonuçlar ile ilişkisini incelemek planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2015 – 2024 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından değerlendirilen acil servise alt gastrointestinal sistem kanama şikayetleri ile başvuran; 18 yaş üzeri, tanı, tedavi ve takiplerini D.E.Ü. Gastroenteroloji Kliniği'nde gerçekleştirmiş olan, endoskopik görüntüleme yapılan hastalar tarandı. Bu hastalardan dışlama kriterlerine sahip olmayan ve verilerine tam olarak ulaşılabilen 890 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Bu çalışmada, alt gastrointestinal sistem kanaması nedeniyle başvuran hastalarda Oakland Skoru'nun olumsuz klinik sonuçları öngörmedeki gücü değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 890 hastanın medyan yaşı 73 olup, cinsiyet dağılımı kadınlarda %50,4, erkeklerde %49,6 olarak belirlenmiştir. En sık eşlik eden komorbiditeler arasında hipertansiyon (%56,2), koroner arter hastalığı (%28,9) ve diyabetes mellitus (%25,1) yer almıştır. Oakland Skoru ile mortalite, yoğun bakım yatışı, kan ürünü replasmanı, erken ve geç dönemde yeniden kanama ile acil cerrahi müdahale gereksinimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. ROC analizi sonuçlarına göre skorun özellikle mortalite (EAA: 0,706) ve yoğun bakım yatış ihtiyacını (EAA: 0,754) öngörmedeki duyarlılığı yüksektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to identify prognostic factors in patients presenting with lower gastrointestinal bleeding and to investigate the relationship between the Oakland Score and adverse clinical outcomes. Materials and Methods: Patients over the age of 18 who presented to the emergency department with lower gastrointestinal bleeding between 2015 and 2024 and were evaluated, diagnosed, treated, and followed up by the Department of Gastroenterology at Dokuz Eylül University, and who underwent endoscopic evaluation, were retrospectively reviewed. A total of 890 patients who did not meet exclusion criteria and whose data were fully accessible were included in the study. Results: This study evaluated the predictive power of the Oakland Score for adverse clinical outcomes in patients with lower gastrointestinal bleeding. The median age of the 890 patients included was 73 years, with a gender distribution of 50.4% female and 49.6% male. The most common comorbidities were hypertension (56.2%), coronary artery disease (28.9%), and diabetes mellitus (25.1%). Statistically significant associations were found between the Oakland Score and mortality, ICU admission, blood product transfusion, early and late rebleeding, and the need for emergency surgery. According to ROC analysis, the score showed high sensitivity in predicting mortality (AUC: 0.706) and ICU admission (AUC: 0.754).