Farklı oranlarda fiğ tohumu içeren elma posası silajlarının silaj kalitesi ile yem değeri ve bazı rumen parametrelerinin ın vıtro gaz üretim tekniği ile belirlenmesi
Effects of apple pomace silages containing at different ratios of vetch seed on silage quality, and feed value, some rumen parameters determined by in vitro gas production technique
- Tez No: 951549
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elma posası kuru madde (KM) içeriği buğday samanı ile eşitlenip farklı oranlarda fiğ tohumu (%3, 6 ve 9) ilavesiyle oluşturulan silajların; silaj kalitesi, yem değeri, sindirilebilirlik ve bazı rumen fermantasyon parametreleri üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Elma posası kuru madde (KM) düzeyi yaklaşık %33 olacak şekilde buğday samanı ile eşitlenerek KM esasına göre farklı oranlarda (%3, 6, 9) fiğ tohumu ilave edilip toplam 5 farklı silaj deneme grubu; elma posası (kontrol grubu (E0)), elma posası+ %10 buğday samanı (E1), elma posası+ %7 buğday samanı+ %3 fiğ tohumu (E2), elma posası+ %4 buğday samanı+ %6 fiğ tohumu(E3), elma posası+ %1 buğday samanı+ %9 fiğ tohumu (E4) oluşturulmuştur. Her bir silaj grubu için 4 tekerrür olacak şekilde silaj torbalarında vakumlanarak laboratuvar ortamında 60 gün bekletilmiştir. In vitro gaz üretim tekniği ve Ankom Daisy in vitro fermantasyon sistemi kullanılarak silajların besin madde içerikleri, kalite özellikleri (KM, pH, Fleig skoru (FP), NH3 Azotu) ile in vitro gaz ve metan üretim değerleri, tahminlenen parametreler (metabolik enerji (ME), net enerji laktasyon (NEL) ve organik madde sindirilebilirliği (OMS)), sindirilebilirlik özellikleri (gerçek sindirilebilir kuru madde (GSKM) taksimat faktörü (TF), mikrobiyal kazanım (MK), mikrobiyal protein sentezleme etkinliği (MPSE), gerçek sindirim derecesi (GSD), kuru madde sindirimi (KMS), kuru madde tüketimi (KMT), nispi yem değeri (NYD), nispi yem kalitesi (NYK)) ve bazı rumen fermantasyon parametreleri (rumen pH'sı, bireysel uçucu yağ asitleri (UYA) ile NH3-N değerleri) tespit edilmiştir. Bulgular: Silaj gruplarında gaz üretimi (GÜ), FP, NH3, ADF, NDF, GSKM, GSD, kuru madde sindirilebilirliği, NYK, NYD, MK, MPSE ve bireysel UYA'dan asetik asit ile propiyonik asit değerleri önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek GÜ, E0 grubunda (44.03ml) en düşük GÜ ise E1 muamele grubunda (41.08) bulunmuştur. En yüksek ME ve NEL değerleri E4 grubunda (sırasıyla 8.84 ve 5.2 mj/kg KM), en düşük değerler ise E1 silaj grubunda (sırasıyla 8.23 ve 4.78 mj/kg KM) elde edilmiştir. GSKM en yüksek E3 (203.21 mg), en düşük ise E4 deneme grubunda (180.00 mg) tespit edilmiştir. En yüksek NYD ve NYK değerleri E4 (sırasıyla 115.99 ve 145.55), en düşük ise E1 grubunda (sırasıyla 99.62 ve 113.51) belirlenmiştir. En yüksek TF değeri E3 (2.58mg/ml), en düşük ise E0 grubunda (2.28 mg/ml) bulunmuştur. Silajların ham yağ ve pH değerleri ile metan üretim değerlerinin muameleden etkilenmediği tespit edilmiştir. Sonuç: Elma posasına fiğ tohumu ilavesi ile oluşturulan silaj gruplarında NDF ve ADF içeriklerinin düştüğü, HP ve NYD değerlerinin iyileştiği, FP olumlu etkilediği, en yüksek NYK değerinin E4 grubunda görüldüğü ve in vitro sindirim değerlerinin arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, elma posası+%1 buğday samanı+%9 fiğ tohumu ilavesiyle oluşturulan silajların in vitro analizinde ruminantlar için kaliteli kaba yem kaynağı olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the effect of silages formed by equalizing the dry matter (DM) content of apple pomace with wheat straw and adding different ratios of vetch seeds (3, 6 and 9%) on feed value, silage quality and rumen fermentation parameters. Method: Apple pomace was equalized with wheat straw so that the dry matter (DM) level was approximately 33% and vetch seeds were added at different ratios (3, 6, 9%) based on KM and a total of 5 different silage trial groups were formed; apple pulp (control group (E0)), apple pulp + 10% wheat straw (E1), apple pulp + 7% wheat straw + 3% vetch seed (E2), apple pulp + 4% wheat straw + 6% vetch seed (E3), apple pulp + 1% wheat straw + 9% vetch seed (E4). For each silage group, 4 replicates were vacuumed in silage bags and kept in the laboratory for 60 days. In vitro gas production technique and Ankom Daisy in vitro fermentation system were used to determine the nutrient contents, quality characteristics (DM, pH, Fleig score (FP), NH3 nitrogen), in vitro gas and methane production values, estimated parameters (metabolic energy (ME), net energy lactation (NEL) and organic matter digestibility (OMS)), digestibility characteristics (true digestible dry matter (DMDM) tally factor (TF), Microbial gain (MK), microbial protein synthesis efficiency (MPSE), true digestion degree (GSD), dry matter digestion (DMD), dry matter consumption (DMC), relative feed value (RFV), relative feed quality (RFQ)) and some rumen fermentation parameters (rumen pH, individual volatile fatty acids (VFA) and NH3-N values) were determined. Results: Gas production (GP), FP, NH3, ADF, NDF, GSKM, GSD, dry matter digestibility, NYK, NYD, MK, MPSE and individual UYA, acetic acid and propionic acid values were significantly affected in silage groups. The highest DM was found in E0 group (44.03ml) and the lowest DM was found in E1 treatment group (41.08). The highest ME and NEL values were obtained in E4 group (8.84 and 5.2 mj/kg KM, respectively) and the lowest values were obtained in E1 silage group (8.23 and 4.78 mj/kg KM, respectively). The highest GSKM was determined in E3 (203.21 mg) and the lowest in E4 experimental group (180.00 mg). The highest NYD and NYK values were determined in E4 (115.99 and 145.55, respectively) and the lowest in E1 group (99.62 and 113.51, respectively). The highest TF value was found in E3 (2.58 mg/ml) and the lowest in E0 group (2.28 mg/ml). Crude oil and pH values and methane production values of silages were not affected by the treatment. Conclusion: It was observed that NDF and ADF contents decreased, HP and NYD values improved, FP was positively affected, the highest NYK value was observed in the E4 group and in vitro digestion values increased in the silage groups formed with the addition of vetch seeds to apple pomace.As a result, it was concluded that the silages formed with the addition of apple pulp + 1% wheat straw + 9% vetch seed could be a quality roughage source for ruminants in in vitro analysis.