Motosiklet turistlerinin destinasyon ve rota tercihini etkileyen unsurların belirlenmesi
Determination of factors affecting destination and route preference of motorcycle tourists
  1. Tez No: 951649
  2. Yazar: MUSTAFA ATAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Motosiklet turizmi sürüş turizmi başlığı altında gün geçtikçe dünyada ve ülkemizde talebi artan ve turistler tarafından ilgi gören bir turizm türüdür. Günümüzde içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar ve değişen turist istekleri doğrultusunda motosiklet turizmi ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple motosiklet turizmine uygun destinasyonların ve rotaların tanıtılması önemli bir hal almıştır. Destinasyonların ve rotaların tanıtılması motosiklet turizmine katılan kişilerin bu yerlere ve yollara daha rahat ulaşmasını sağlayacaktır. Destinasyonlara ekonomik ve kültürel olarak katkı sağlaya-cağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, motosiklet turizmine katılan kişilerin kullanıldıkları motosiklet türleri, ziyaret ettikleri destinasyon ve rota seçimlerini etkileyen unsurlar incelenmiştir. Araştırma evreni olarak Türkiye genelinde motosiklet ile turistik seyahatlere çıkan kişiler belirlenmiştir. Örneklemi ise bu kapsamda çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve çalışma kapsamında ulaşılabilen kişiler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında 409 katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimleyici istatistikler, açımlayıcı faktör analizi, Tek Yönlü ANOVA ve T-Testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda katılımcıların büyük çoğunluğunun erkek olduğu görülmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun 24-35 yaşında olduğu ve gelir durumlarının yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun eğitim düzeyinin üniversite düzeyinde olduğu görülmüştür. Katılımcıların çoğunluğunun bir motosiklet kulübüne üye olmadığı ve turlara çıkarken 3-5 kişilik gruplar olarak hareket ettikleri görülmüştür. Katılımcıların büyük bir kısmının konaklamalı gezilerini 1-3 iş gün olarak planladığı görülmektedir. Çalışmada kullanılan destinasyon ölçeği; popülerlik ve otantizm olmak üzere iki, rota ölçeği ise çevresel ve altyapısal, hizmet ve sürüş olmak üzere üç boyut altında toplanmıştır. Bu ölçekler oluşturulan anket soruları ile Tek Yönlü ANOVA'ya tabii tutulmuştur. Analiz soncunda motosiklet turistlerinin destinasyon ve rota tercihlerini etkileyen unsurlar tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak erişilen bilgiler ışığında motosiklet turizmine katılan turistlerin seyahat tercihleri, rota tercihleri ve alternatif rotaların oluşturulması, var olan rotaların niteliklerinin iyileştirilmesi ve tanıtılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Motorcycle tourism is a growing segment under the broader category of drive tourism, receiving increasing attention both globally and in Turkey. In light of current economic conditions and evolving tourist preferences, motorcycle tourism is gaining prominence. Consequently, the promotion of destinations and routes suitable for motorcycle travel has become increasingly important. Such promotion facilitates easier access for motorcycle tourists and is expected to contribute economically and culturally to the destinations visited. This study examines the types of motorcycles used by motorcycle tourists, as well as the factors influencing their choice of destinations and routes. The research population consists of individuals across Turkey who engage in touristic travel using motorcycles. The sample includes volunteers who were accessible and willing to participate in the study. A total of 409 participants were surveyed. Data analysis was conducted using absolute and percentage values, factor analysis, One Way ANOVA, and t-tests. The results indicate that the majority of participants are male, aged between 24 and 35, with relatively high-income levels. Most of the respondents hold a university degree. It was also observed that the majority are not members of a motorcycle club and typically travel in small groups of three to five people. Furthermore, most participants plan their overnight trips to last between one and three business days. The study utilized two destinationrelated dimensions-popularity and authenticity-and three route-related dimensions-environmental and infrastructural factors, services, and riding experience. These dimensions were operationalized through survey items and analyzed via One Way ANOVA. The analysis identified the key elements influencing motorcycle tourists' choices regarding destinations and routes. Based on the findings, the study suggests that a better understanding of the travel and route preferences of motorcycle tourists can inform the development of alternative routes, enhance the quality of existing ones, and support more effective promotional strategies