Kafa içi radyografik biyometrik ölçümler ile yaş ve cinsiyet tespiti
Age and sex estimation using intracranial radiographic biometric measurements
- Tez No: 951697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kimliklendirme, bireylerin kendine has özelliklerini saptamayı amaçlayan tanımlama sürecidir. Yaş ve cinsiyet tespiti ise bu sürecin temel bileşenleridir. Bu çalışmada, 18-25 yaş aralığındaki 431 erkek ve 391 kadın olmak üzere toplam 822 bireye ait görüntü, 1 mm kesit kalınlığında aksiyal ve sagittal planda bilgisayarlı tomografi ile rekonstrükte edilip retrospektif olarak incelenerek yaş ve cinsiyet tayini yapılması amaçlanmıştır. Literatürde“gri alan”olarak tanımlanan bu yaş aralığında; kranial bölge ile atlas ve dens axis yapılarının morfometrik analizleri kapsamında 13 doğrudan ölçüm, 17 oransal değer ve iki asimetri indeksi olmak üzere toplam 32 parametre değerlendirilmiştir. Cinsiyet sınıflandırması için istatistiksel olarak anlamlı bulunan 24 parametre ile kısmi en küçük kareler ayırma analizi ve lojistik regresyon modelleri kurulmuş; model karmaşıklığını azaltmak amacıyla projeksiyondaki değişken önemi skorlarına göre seçilen en değerli üç parametre ile basitleştirilmiş kısmi en küçük kareler ayırma analizi ve ayırma fonksiyonu analizi modelleri geliştirilmiştir. Sürekli yaş tahmini için 17 parametreli ana kısmi en küçük kareler regresyon modeli ile en yüksek korelasyona sahip üç parametreyi içeren alt model oluşturulmuş, ancak her iki modelin performans metrikleri yetersiz bulunmuştur. Ayrıca, tüm alt yaş grupları (18-19, 20-21, 22-23 ve 24-25) arasında anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadığından, yaş sınıflandırma modeli de geliştirilememiştir. Sonuç olarak, üç parametreli, doğrudan hesaplamaya elverişli ve yüksek performanslı bir kısmi en küçük kareler ayırma analizi cinsiyet tespit modeli geliştirilmiş olup (genel ortalama doğruluk: %82,5–85,4), modelin çok merkezli ve farklı etnik grupları içeren daha geniş popülasyonlarda test edilerek genellenebilirliğinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Identification is the process of determining the unique characteristics of individuals, with age and sex estimation constituting its fundamental components. This study aimed to determine age and sex by retrospectively analyzing axial and sagittal computed tomography images (1 mm slice thickness) of 822 individuals (431 males, 391 females) aged 18 to 25 years. In this age range, considered a 'grey area' in the literature, a total of 32 morphometric parameters were evaluated, including 13 direct measurements, 17 calculated ratios, and two asymmetry indices derived from the cranial region, atlas, and dens axis structures. For sex classification, partial least squares discriminant analysis and logistic regression models were established using 24 statistically significant parameters. To reduce model complexity, simplified partial least squares discriminant analysis and discriminant function analysis models were developed with the three most valuable parameters based on variable importance in projection scores. For continuous age estimation, a main partial least squares regression model with 17 parameters and a simplified model including the top three correlating variables were constructed; however, the predictive performance of both models was found to be insufficient. Moreover, no statistically significant differences were observed between all age subgroups (18-19, 20-21, 22-23, and 24-25 years), precluding the development of an age classification model. In conclusion, a high-performance, three-parameter, and directly applicable partial least squares discriminant analysis model for sex estimation was developed (overall accuracy: 82,5 85,4%). It is recommended that this model's generalizability be further evaluated in larger, multi-center studies involving diverse ethnic populations.