Sanatta kendilik kavramının nesnelerle ilişkisi
The relationship between the concept of self and objects in art
- Tez No: 951736
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL KEDİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu rapor, çağdaş dijital kültürün etkisiyle dönüşen kendilik kavramını, otoportre geleneği ve selfie pratiği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle sosyal medya ve mobil teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte, bireyin kendini görsel olarak temsil etme biçimleri radikal bir dönüşüm geçirmiş; kimlik, benlik ve varoluş anlayışları, dijital ekranlar ve etkileşimli platformlar aracılığıyla yeniden şekillenmiştir. Bu bağlamda çalışma, tarihsel olarak sanatta otoportre ve aynanın bireysel ve toplumsal özneleşme süreçlerindeki rolünü analiz ederken, selfie pratiğinin bu geleneğin günümüzdeki uzantısı olarak nasıl işlev kazandığını kavramsal bir çerçevede tartışmaktadır. Araştırma sürecinde, Foucault'nun kendilik pratikleri ve Kohut'un kendilik nesneleri kuramı temel alınarak, bireyin kendilik inşasının sadece bireysel bir içsel süreç değil; aynı zamanda toplumsal, kültürel ve teknolojik bağlamlarda şekillenen, çok katmanlı ve ilişkisel bir yapı olduğu vurgulanmıştır. Selfie'nin, bireyin kendine dair imgesel bir sunum üretmenin ötesinde, izleyici etkileşimi, beğeni kültürü ve dijital görünürlük bağlamında yeni bir sosyal pratik haline geldiği ortaya konulmuştur. Kişisel sanat pratiği üzerinden, nesnelerle ve imgelerle kurulan ilişkinin kendilik deneyiminde nasıl rol oynadığı irdelenmiş; bu süreçte özellikle ayna, yüzey ve dijital ekran temsillerinin dönüştürücü etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This report aims to examine the concept of selfhood, which has been transformed under the influence of contemporary digital culture, through the lens of the self-portrait tradition and selfie practices. In particular, with the widespread use of social media and mobile technologies, the ways in which individuals visually represent themselves have undergone a radical transformation; notions of identity, selfhood, and existence have been reshaped through digital screens and interactive platforms. Within this context, the study analyzes the historical role of self-portraiture and the mirror in the processes of individual and social subject formation in art, while conceptually discussing how selfie practices function today as an extension of this tradition. During the research process, drawing on Foucault's practices of the self and Kohut's theory of selfobjects, it is emphasized that the construction of selfhood is not merely an internal, individual process but rather a complex and relational structure shaped within social, cultural, and technological contexts. The study reveals that the selfie has evolved beyond a personal visual presentation into a new form of social practice, shaped by audience interaction, a culture of approval, and digital visibility. Through the lens of personal artistic practice, the research also explores how the relationship established with objects and images plays a role in the experience of selfhood, with particular emphasis on the transformative effect of mirrors, surfaces, and digital screen representations throughout this process.