Türkçe ve sosyal bilimler bölümü öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık yeterlik düzeylerinin belirlenmesi
Determining the digital citizenship competency levels of pre-service teachers in Turkish language and social studies departments
  1. Tez No: 951737
  2. Yazar: SELİN KÖMÜRKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, İnönü Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık yeterlik düzeylerini belirlemek ve çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 104 Türkçe, 148 Sosyal Bilgiler öğretmen adayı olmak üzere toplam 252 kişi katılmıştır. Veriler, Dijital Vatandaşlık Yeterlik Ölçeği ile toplanmış ve analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık düzeyleri genel olarak yüksektir. Dijital etik ve dijital ticaret boyutlarında yüksek puanlar gözlenmiş; buna karşılık dijital güvenlik boyutunda görece düşük puanlar elde edilmiştir. Cinsiyete göre anlamlı fark görülmemiştir. Sınıf düzeyi arttıkça yeterlik düzeylerinde artış saptanmıştır. Bilişim ve toplumsal gelişmeleri düzenli takip eden bireylerin dijital vatandaşlık düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Aile gelir düzeyi ve anne eğitimi arttıkça dijital yeterliklerde anlamlı artışlar gözlenmiştir. Sonuçlar, öğretmen adaylarının genel olarak bilinçli dijital bireyler olduklarını, ancak dijital güvenlik gibi teknik alanlarda destekleyici eğitime ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the digital citizenship competency levels of Turkish Language and Social Studies teacher candidates at Ġnönü University and to examine whether these competencies differ significantly according to various variables. The research sample consists of 252 teacher candidates, including 104 from the Turkish Language Teaching program and 148 from the Social Studies Teaching program. Data were collected using the Digital Citizenship Competency Scale, and parametric tests were employed for analysis. Findings indicate that the overall digital citizenship levels of teacher candidates are high. High scores were observed in the dimensions of digital ethics and digital commerce, whereas relatively lower scores were recorded in the digital security dimension. No significant difference was found based on gender. However, digital citizenship competencies increased with the academic year level. Participants who regularly follow technological and societal developments demonstrated higher levels of digital citizenship. Additionally, increases in family income and mothers‟ education levels were associated with significant improvements in digital competencies. Overall, the results show that teacher candidates are generally conscious digital individuals; however, there is a need for more supportive training, particularly in technical areas such as digital security.