Anadal eğitimi yaylı çalgılar olan müzik öğretmenlerinin çalgılarını derste kullanımlarına ilişkin görüşleri
Opinions of music teachers with string instrument majors on the use of their instruments in classrooms
- Tez No: 951750
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, anadal çalgısı yaylı çalgılar (keman, viyola, viyolonsel, kontrbas,) olan müzik öğretmenlerinin okul müzik derslerinde çalgılarını kullanma düzeylerini ve bu kullanıma ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, müzik öğretmeni yetiştiren yükseköğretim programlarında verilen bireysel çalgı eğitimlerinin, meslek hayatına ne ölçüde aktarılabildiğini ve öğretmenlerin bu aktarım sürecindeki bireysel ve yapısal deneyimlerini nicel veriler ışığında değerlendirmektir. Çalışma, Malatya ilinde görev yapan 51 müzik öğretmeniyle sınırlı tutulmuş ve betimsel tarama modeli çerçevesinde, nicel araştırma yöntemiyle yapılandırılmıştır. Veriler, 18 maddelik 5'li Likert tipi ölçek aracılığıyla toplanmış; frekans, yüzde dağılımları, istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Araştırmadaki veriler ışığında, öğretmenlerin önemli bir bölümünün yaylı çalgılarını derslerde aktif ve sürekli kullanmadıklarını; buna karşın yaylı çalgıların müzikal tınısı, melodiyi vurgulama gücü ve klasik müziğe yönlendirme açısından öğrenciler üzerinde estetik ve eğitsel katkılar sunduğunu düşündüklerini ortaya koymuştur. Öte yandan, katılımcıların büyük çoğunluğu piyano ve gitar gibi çoksesli çalgıların sınıf ortamında yaylı çalgılara kıyasla daha işlevsel olduğunu belirtmiştir. Öğretmenler; yaylı çalgıların sınıf ortamında kullanımı açısından ses yetersizliği, kalabalık sınıflarda duyulabilirlik sorunu, zaman kısıtı, taşıma zorlukları gibi çeşitli yapısal sınırlılıklarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin yarısından fazlası, anadal çalgılarını seçme sürecinde bireysel isteklerinin dışında, üniversite eğitimi sırasında akademik yönlendirmelerle hareket ettiklerini belirtmiş; bu durumun mesleki doyumlarını olumsuz etkileyebildiğini ifade etmişlerdir. Bu bulgulara göre, öğretmenlerin önemli bir bölümünün yaylı çalgılarını derslerde sürekli ve aktif biçimde kullanmadığını, öğretmenlerin yarıya yakınının yaylı çalgıların ses rengini öğrenciler için cazip bulduğunu ancak öğretmenlerin önemli bir kısmı yaylı çalgıları müzik eğitiminde vazgeçilmez görmediğini, yani derslerde başka çalgıların da ikame edilebileceğini düşündüğü, yaklaşık beşte üç oranındaki bir öğretmen çoğunluğunun kendi yaylı çalgı branşlarını seçerken akademik ortamda bir yönlendirme veya zorlama yaşadıklarını göstermektedir. Ayrıca yaylı çalgı branşlı öğretmenlerin çok sesli çalgılarda da yeterlik kazanmalarının desteklenmesi, anadal seçiminde öğrenci tercihinin gözetilmesi ve sınıf ortamında çalgı kullanımını kolaylaştıracak fiziksel iyileştirmelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the extent to which music teachers whose primary instrument is a string instrument (violin, viola, cello, or double bass) utilize these instruments in school music classes, as well as their perspectives on this practice. The main objective is to assess how effectively individual instrument training, provided within higher education programs that prepare music teachers, is transferred to professional teaching environments. It also aims to evaluate the individual and structural experiences encountered by teachers during this transfer process, through the lens of quantitative data. The research was conducted with 51 music teachers working in the province of Malatya and was designed using a descriptive survey model with a quantitative approach. Data were collected using an 18-item, five-point Likert-type scale and analyzed through frequency counts, percentage distributions, and statistical methods. The findings reveal that a significant number of teachers do not use their string instruments actively or consistently in classroom settings. However, they believe that string instruments offer both aesthetic and educational benefits to students due to their distinctive timbre, ability to emphasize melody, and association with classical music. Despite this, the majority of participants stated that polyphonic instruments such as the piano and guitar are more practical and functional in classroom environments compared to string instruments. Teachers reported encountering several structural limitations when attempting to use string instruments in class, including insufficient sound projection, difficulties in audibility in crowded classrooms, time constraints, and the physical burden of transporting the instruments. Moreover, more than half of the participants indicated that they were influenced by academic guidance during the selection of their major instrument in university, rather than basing the decision on personal preference—an issue which some linked to decreased professional satisfaction. According to the findings, many teachers do not use their string instruments regularly and actively in their classes; although nearly half find the tonal quality of string instruments appealing for students, most do not consider them indispensable for music education, suggesting that alternative instruments could substitute them in instructional contexts. Furthermore, about 60% of the teachers reported having been academically directed or pressured in their choice of major instrument. The study concludes that teachers specializing in string instruments should also be supported in developing proficiency with polyphonic instruments, student preferences should be prioritized in major instrument selection, and classroom environments should be physically improved to facilitate instrument use.