Mobil öğrenme tabanlı zenginleştirilmiş dijital etkinlik çizelgelerinin otizmli çocukların sembolik oyun becerilerini öğrenmelerine etkisi
The effect of mobile learning-based enriched digital activity schedules on development of symbolic play skills in children with autism
- Tez No: 951779
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU, PROF. DR. BİNYAMİN BİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 613
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklar için“Dijital Etkinlik Çizelgeleri ile Sembolik Oyun Öğretim Programı”(DEÇSÖP) geliştirmek, geliştirilen öğretim tasarımının OSB'li erken çocukluk dönemindeki bir çocuğun sembolik oyun becerileri üzerindeki etkililiğini sınamak ve program sonrası tasarım sürecine katılan eğitimcilerin görüşlerine yer vermek olarak belirlenmiştir. DEÇSÖP, Brown ve Green (2016)'in öğretim tasarımı geliştirme süreci aşamaları takip edilerek geliştirilmiştir. Öğretim tasarımı; ihtiyaçların belirlenmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi olmak üzere üç temel aşamadan oluşmaktadır. İhtiyaç analizi aşamasında, OSB'li çocuklarla en az bir dönem çalışmış öğretmenler arasından seçilen katılımcıların görüşlerine başvurulmuştur. Bu aşamada, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan büyükşehirlerinden birinin sosyo-ekonomik olarak üst düzeyde konumlanan bir ilçesindeki UDA temelli bir özel eğitim kurumunda çalışan 16 eğitimci yer almıştır. Programın etkililiğinin değerlendirilmesine yönelik uygulama aşaması ise aynı kurumda eğitim alan OSB tanılı veya risk altında bulunan iki öğrenci (pilot uygulama: bir ve tek denekli araştırma: bir) ile yürütülmüştür (2022-2014). Araştırmanın modellenmesi, karma araştırma desenlerinden çok aşamalı karma yöntem ile gerçekleştirilmiş ve öğretim programının etkililiğini belirlemek için, tek-denekli araştırma modellerinden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Bulgular, DEÇSÖP' ün OSB'li bir çocuğa mobil öğrenme tabanlı zenginleştirilmiş dijital etkinlik çizelgeleriyle sembolik oyun becerilerini öğretmede etkili olduğunu göstermiştir. Sonuçlar DEÇSÖP' ün OSB'li çocuklarda sembolik oyun becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğunu ve sürece katılan alandaki eğitimcilerin memnuniyetini de göstermektedir. DEÇSÖP' ün yaygınlaştırılmasının OSB'li çocukların öğretim programlarına yönelik önemli bir adım olacağı da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a“Symbolic Play Teaching Program with Digital Activity Schedules”(SPTP-DAS) for children with autism spectrum disorder (ASD), to evaluate the effectiveness of the instructional design on the symbolic play skills of a child in early childhood with ASD, and to include the opinions of educators involved in the program design process. SPTP-DAS was developed based on Brown and Green's (2016) instructional design process, which consists of three main stages: needs assessment, implementation, and evaluation. In the needs assessment phase, the opinions of 16 teachers who had worked with children diagnosed with ASD for at least one academic term were collected. These teachers were employed at a special education institution based on Applied Behavior Analysis (ABA), located in a socioeconomically advantaged district of a metropolitan city in the Marmara Region of Turkey. The study was designed using a multi-stage mixed methods approach. To evaluate the effectiveness of the instructional program, a multiple probe design across behaviors one of the single-subject research designs was employed. The findings indicated that SPTP-DAS was effective in teaching symbolic play skills to a child with ASD through mobile learning-based enriched digital activity schedules. The findings indicated not only the effectiveness of the program in enhancing symbolic play skills in children with ASD but also revealed high levels of satisfaction among the educators involved in the process. Furthermore, it is suggested that the widespread adoption of SPTP-DAS would make a valuable contribution to curriculum development for children with autism.