A mobile teacher professional development course on digital game-enhanced language learning
Dijital oyunla zenginleştirilmiş dil öğrenimi üzerine bir mobil öğretmen mesleki gelişim dersi
  1. Tez No: 726625
  2. Yazar: EMRAH BAKİ BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKKUŞ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu tasarım ve geliştirme çalışmasının amacı, dijital oyunla zenginleştirilmiş dil öğrenimi üzerine bir mobil öğretmen mesleki gelişim dersi geliştirmek ve bu dersi, yabancı dil öğretmenlerinin mobil öğretmen mesleki gelişim dersine ilişkin algılarını ve öğrendikleri bilgileri uygulamada nasıl kullandıklarını inceleyerek değerlendirmektir. Bu çalışmada tasarım ve geliştirme araştırma yöntemi kullanılmıştır. Mobil öğretmen mesleki gelişim dersi, öğretmenlere en üst düzeyde erişilebilirlik ve esneklik sunmak için mobil öğrenme yaklaşımıyla tasarlanmış ve 44 İngilizce öğretmeniyle üç yinelemeli döngüde geliştirilmiştir. Çalışmada veriler program değerlendirme anketi, algı anketi, başarı testi, ders planı değerlendirmesi ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, mobil öğretmen mesleki gelişim dersinin içeriği, kullanılabilirliği ve etkililiği hakkındaki katılımcıların algılarının, program her yinelemeli döngüde yeniden geliştirilirken olumlu yönde değiştiğini ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca, katılımcıların dijital oyunları dil öğreniminde kullanmanın yarattığı öğrenme fırsatlarına ilişkin algılarının, dersi tamamladıktan sonra olumlu yönde değiştiğini göstermiştir. Ayrıca katılımcıların dijital oyunları sınıflarında kullanabilme becerilerine ilişkin algıları ders sonrasında olumlu yönde değişmiştir. Son olarak, mobil öğretmen mesleki gelişim dersi, katılımcıların tüm döngülerde dijital oyunla zenginleştirilmiş dil öğrenimi hakkındaki bilgileri ve bu bilgileri uygulamada kullanabilmeleri üzerinde olumlu bir etki yapmıştır. Bu nedenle, bu mobil öğretmen mesleki gelişim dersinin yabancı dil öğretmenlerine konfor alanlarının dışına çıkma ve dijital oyunları sınıflarında kullanabilmek için gereken becerileri edinebilme fırsatı verebileceği sonucuna varıldı. Ek olarak, bu çalışmadan ortaya çıkan duruma özel tasarım adımları, araştırmacılara mobil öğrenme deneyimleri ile mesleki gelişim programları tasarlamaları ve mevcut olanları iyileştirmeleri için rehberlik ve destek sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this design and development research study was to develop a mobile teacher professional development (mTPD) course on Digital Game-Enhanced Language Learning (DGELL) and to evaluate this course by investigating language instructors' perceptions and application of knowledge about DGELL. The mTPD course was designed leveraging mobile learning to offer ultimate accessibility and flexibility to the teachers and it was developed in three iterative cycles with 44 English language instructors. Data were gathered through course evaluation questionnaire, perception questionnaire, achievement test, lesson plan assessment and interviews. The findings revealed that perceptions of participants about the content, usability, and effectiveness of the mTPD course changed positively as the program was being redeveloped in each iterative cycle. The findings also showed that participants' perceptions regarding the learning opportunities of using digital games in language learning showed a positive change after they completed the course. Additionally, participants' perceptions about their skills to use digital games in their classroom changed positively after the course. Lastly, the mTPD course made a positive impact on the knowledge of participants on DGELL and their application of this knowledge in all cycles. Therefore, it was concluded that this mTPD course can give language teachers an opportunity to step out of their comfort zone and develop skills to integrate digital games into their classrooms. Additionally, the situation-specific design steps emerged from this study might provide guidance and support for researchers to design professional development programs with mobile learning experiences and improve existing ones.