Turkish-Bulgarian relations in the post-Cold War era
Soğuk Savaş sonrası Türk-Bulgar ilişkileri
- Tez No: 62842
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalişma Soğuk-Savaş çağı sonrası Türk-Bulgar ilişkilerini analiz etmektedir. I bölümde, ikili ilişkilerin tarihsel zemini ve Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlık meselesi incelenmektedir. II bölümde, Türk-Bulgar ilişkilerine olan etkisine özel değinilerek analiz edilmektedir. III. Bölümde Soğuk Savaş' in sonundan beri Bulgar ve Türk dış politikasındaki değişikliklere işaret edilmektedir. Bu çalışmanın ana sonucu şöyle ifade edilebilir: Uluslararası sistemdeki değişikler Türkiye'nin ve Bulgaristan'ın politik, askeri ve ekonomik uyumlarında her iki ülkeye de uygun bir ortam yaratmış ve böylece daha kararlı ve uzun ömürlü bir ilişki için gerekli zemin otaya çıkmıştır. Bununla beraber, bu çalışma, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkinin Bulgar hükümetinin Bulgaristan'daki Türk azınlığına yönelik tutumuna alduğa kadar büyük Avrupa kuruluşlarının tutumlarına da çok bağlı olduğunu ileri sürmektedir.Anahtar kelimeler : Türkiye, Bulgaristan, Türk azınlık
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the Turkish-Bulgarian relations in the post- Cold War era. In chapter I, the historical background of the bilateral relations and the question of the Turkish minority living in the Bulgarian territory are examined. In chapter II, the Bulgarian policy towards the Turkish minority is analysed with particular reference to its impact on the Turkish-Bulgarian relations. In chapter III, the shifts in the Bulgarian and Turkish foreign policy since the end of the Cold War are pointed out. The main conclusion reached in this study may be stated that the changes in the international system have provided both Turkey and Bulgaria a conducive environment in their political, military and economic orientations and thus created a necessary ground for the establishment of a more stable andIV long-lasting form of relationship. However, this study suggests that the relationship between the two countries is very much dependent upon Bulgarian governments' attitude towards the Turkish minority as well as the attitude of the major European institutions.Keywords : Turkey, Bulgaria, Turkish minority