Deneyimlenen bir peyzaj olarak sanatta doğa imgesi
The image of nature in art as an experienced landscape
- Tez No: 951820
- Danışmanlar: PROF. AYŞE SİBEL KEDİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
“Deneyimlenen Bir Peyzaj Olarak Sanatta Doğa İmgesi”başlıklı Sanatta Yeterlik sanat çalışması raporunda, doğa ile kurulan ilişkinin tarihsel, psikolojik, ekolojik, kavramsal ve estetik dönüşümünü sanat, kent, manzara ve ekseninde ele alarak, çağdaş görsel üretimlerde beliren yapay doğa imgelerini incelemek amaçlanmıştır. Doğaya yönelik algının tarihsel süreçte nasıl biçimlendiği mekânsal ve estetik kodlar üzerinden çözümlenmeye çalışılmış, özellikle bahçe ve peyzaj tasarımı örnekleriyle doğanın kontrol altına alınması ideolojik bir temsil stratejisi olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, doğanın yalnızca biçimsel bir unsur değil, beraberinde sosyal, kültürel ve politik ilişkiler ağı içinde işlev kazanan bir unsur olduğu anlaşılmaktadır. Manzaranın dönüşümü, kentin ve sanatın değişen manzarası üzerinden ele alınmış, doğanın artık ne tamamen doğal ne de bütünüyle yapay olmayan, insan, kültür ve teknolojiyle iç içe geçmiş melez bir alan olarak yeniden düşünülmesi gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kavramlar aracılığıyla doğa, kontrol edilemezliğini, süreçselliğini ve öngörülemezliğini koruyarak yeni boyutlar kazanmaktadır. Böylece doğa, klasik anlayışların ötesine geçen bir karşılaşma ve oluş zeminine dönüşmektedir. Bu dönüşüm manzara/peyzaj/sanat ilişkisi üzerinden tartışılmıştır. Doğa, artık sanatın kurucu bir bileşeni, deneyim alanı ve toplumsal eylem zemini haline gelmiştir. Sanatta doğa temsilleri, yalnızca biçimsel ya da estetik bir tercih olmaktan öte, doğaya dair ekolojik ve politik bir yeniden konumlanma önerisi olmuştur. Yapay doğa imgesi, insan-doğa ilişkisine dair dönüşen algıları görünür kılmakta, doğanın artık dışsallaştırılmış bir öteki değil, birlikte yaşanması ve kurulması gereken bir ortak alan olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the report titled“The Image of Nature in Art as an Experienced Landscape”, it is aimed to examine the images of artificial nature that appear in contemporary visual productions by addressing the historical, psychological, ecological, conceptual and aesthetic transformation of the relationship established with nature on the axis of art, city, landscape and public space. How the perception of nature has been shaped in the historical process has been analyzed through spatial and aesthetic codes, and the control of nature, especially through garden and landscape design examples, has been evaluated as an ideological representation strategy. In this context, it is understood that nature is not only a formal element but also an element that functions within a network of social, cultural and political relations. The transformation of the landscape is discussed through the changing landscape of the city and art, and it is tried to be determined that nature should be rethought as a hybrid space that is neither completely natural nor completely artificial, but intertwined with human, culture and technology. Through these concepts, nature gains new dimensions while maintaining its uncontrollability, processuality and unpredictability. Thus, nature is transformed into a ground of encounter and becoming that goes beyond classical understandings. This transformation is discussed through the relationship between public landscape/landscape/art. Nature has now become a constitutive component of art, a field of experience and a ground for social action. Representations of nature in art have become not only a formal or aesthetic choice, but also a proposal for an ecological and political repositioning of nature. The image of artificial nature renders visible the transforming perceptions of the human-nature relationship, pointing out that nature is no longer an externalized other, but a common space to be lived in and built together.