Etnopedagoji bağlamında Türkmensahra-Horasan Türkmenlerinin masal dünyası
The tale world of Turkmensahra-Khorasan Turkmens in the context of ethnopedagogy
- Tez No: 951826
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 847
Özet
20.yy'ın üçüncü çeyreğine doğru eğitim disiplini içerisinde yeni bir yön olarak ortaya atılan etnopedagoji kavramı; bir milletin ülküselleştirdiği bireyi elde etmek için uyguladığı çocuk yetiştirme bilgisi ve biçimi olarak tanımlanır. Milli ideoloji eğitimi olarak da bilinen etnopedagoji disiplini; anlatmaya, söylemeye ve konuşmaya dayalı folklor formlarından yararlanarak bir milletin en eski zamanlarından günümüze geleneğin dinamik yapısı içerisinde kuşaktan kuşağa aktardığı bilgi ve deneyim belleğinin araştırılmasını esas alır. Bu hususta etnopedagoji disiplini, folklor ürünlerinden hareketle asırlık halk eğitim fikirlerinin tespit edilerek çağdaş eğitim sistemi içerisine entegre edilmesini amaçlayan bir formülasyon üzerine temellendirilir. Milli ideoloji eğitimi içerisinde kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi ve deneyim belleğinin çözümlenmesinde etnopedagoji disiplininin istifade ettiği folklor ürünlerinden birisinin de masallar olduğunu söylemek mümkündür. Etnopedagojik eğitimi esas alan herhangi bir topluluk içerisinde masalların icra edilmesi; anadilin ve sosyo-kültürel kodların aktarılmasında önemli bir işleve sahip olduğu gibi gelecek kuşakların da kültürel güvenlik açısından güvence altına alınması hususunda önemli bir misyona sahiptir. Özellikle birçok etnik grubun yaşadığı coğrafyalar düşünüldüğünde kültürel unsurların gelecek nesillere aktarılması hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmada, birçok etnik grubun yaşadığı Türkmensahra-Horasan bölgesinde nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan Türkmenlerin masal dünyalarından hareketle dünya görüşleri, gelenek ve görenekleri, dünyayı anlama ve anlamlandırma biçimleri, davranış kalıpları, sosyal, iktisadi ve toplumsal kabullerine ilişkin etnopedagojik kültür gramerleri tespit edilmiş, masallarda aktarılan kültür gramerlerinin formal ve informal eğitim süreçlerinde nasıl işe koşulması gerektiğine ilişkin soruların cevabı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In the third quarter of the 20th century, the concept of ethnopedagogy, which was introduced as a new direction in the discipline of education, is defined as the knowledge and form of child upbringing that a nation applies to achieve the idealized individual. The discipline of ethnopedagogy, also known as national ideology education, is based on the research of the memory of knowledge and experience that a nation has passed on from generation to generation within the dynamic structure of tradition from the earliest times to the present day by utilizing folklore forms based on narration, discourse and speech. In this regard, the discipline of ethnopedagogy is based on a formulation that aims to identify centuries-old folk education ideas based on folklore products and integrate them into the contemporary education system. It is possible to say that fairy tales are one of the folklore products utilized by the discipline of ethnopedagogy in analyzing the memory of knowledge and experience transferred from generation to generation within national ideology education. The performance of fairy tales in any community based on ethnopedagogical education has an important function in the transmission of the mother tongue and socio-cultural codes, as well as an important mission in terms of securing future generations in terms of cultural security. Especially considering the geographies where many ethnic groups live, the transfer of cultural elements to future generations is of vital importance. In this study, ethnopedagogical cultural grammars related to the worldviews, traditions and customs, ways of understanding and making sense of the world, behavioral patterns, social, economic and social acceptance of Turkmens, who constitute a large part of the population in the Turkmenistan-Horasan region, where many ethnic groups live, have been identified based on the fairy tale worlds of Turkmens, and answers to questions about how the cultural grammars conveyed in fairy tales should be put into practice in formal and informal education processes have been sought.