Murâbıtlar döneminde Fas ve Endülüs'te sosyal hayat (1055-1147)
Social life in Morocco and al Andalus in the period of the Murabites (1055-1147)
- Tez No: 951848
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ HACIGÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, Murâbıtlar Devleti'nin (1055–1147) hüküm sürdüğü dönemde Fas ve Endülüs'teki toplumsal yaşamı ele almaktadır. Siyasi birliğin sağlanmasıyla birlikte, etnik çeşitlilik daha görünür hâle gelmiş ; Araplar, Berberîler, Müvelledûn ve Slav kökenlilerden oluşan çok katmanlı bir toplumsal yapı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, toplum yapısında belirgin bir sınıfsal ayrışma gözlemlenmiş ; bu ayrışma, özellikle giyim tarzı, beslenme alışkanlıkları ve gündelik yaşam pratikleri üzerinden kendini göstermiştir. Devlet, toplumsal düzeni koruma amacıyla din temelli katı bir denetim mekanizması oluşturmuş olsa da, halk inançları, hurafeler ve şer'î normlara aykırı uygulamalar başta büyük şehir merkezleri olmak üzere toplumda varlığını sürdürmüştür. Bu çerçevede Murâbıt yönetimi, ulemânın rehberliğinde İslâmî değerleri kurumsallaştırmayı, örfî uygulamalar ile dinî normları bir araya getirmeyi ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmeyi hedeflemiştir. Böylece söz konusu dönem, toplumun dinî ve ahlâkî temeller üzerine yeniden inşa edilmeye çalışıldığı kritik bir tarihsel evreyi temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the social life in Morocco and al-Andalus during the period of the Almoravid dynasty (1055–1147). With the establishment of political unity, ethnic diversity became more visible, and a multi-layered social structure emerged comprising Arabs, Berbers, Muwallads, and individuals of Slavic origin. At the same time, a clear class distinction became apparent within the societal fabric, particularly reflected in clothing styles, dietary habits, and everyday practices. Although the state implemented a strict religiously based control mechanism to preserve social order, popular beliefs, superstitions, and practices that contradicted sharīʿa norms continued to persist—especially in major urban centers. In this context, the Almoravid regime, under the guidance of religious scholars, aimed to institutionalize İslâmîc values, integrate customary practices with religious norms, and reinforce social cohesion. Thus, this period represents a critical historical phase during which society sought to reconstruct itself upon firm religious and moral foundations.