Bir elektromekanik kumandalı hidrolik takoz tasırımı ve analizi
The Design and the analysis of electromechanically operating hydraulic motor mount
  1. Tez No: 95185
  2. Yazar: ELİF ERZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taşıtlarda titreşim yalıtımı için kullanılan lastik takozlara alternatif olarak elektromekanik kumandalı hidrolik takoz tasarımı ve analizi üzerinde durulmuştur. Bu çeşit bir takozun tasarımında çift bobinli elektromıknatıs kullanarak sisteme bir eyleyici kuvveti sağlanmıştır. Bu kuvvetin takoz sistemi içinde oluşturulmasıyla şasinin ivmesi azaltılmaya çalışılmıştır. Araç modelinin analizi için sistemin hareket denklemleri çıkarılmış ve MATLAB ve Simulink paket programlan kullanılarak sistem simule edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Aktif hidrolik takoz, Elektromıknatıs, MATLAB, Simulink
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the design and the analysis of electomechanically operating hydraulic motor mount which is alternative to the rubber mounts used for damping of the vibrations is considered. In the design of this type of the mount, an actuator force is obtained by using an electromagnet with the double coils. By creating this force in the mount system, try to reduce the acceleration of the chassis. The dynamic equations of the model of vehicle are driven for the analysis and system is simulated by MATLAB and Simulink. KEYWORDS: Active hydraulic mounts, Electromagnet, MATLAB, Simulink