Latmos Herakleiası 21LHS01 numaralı sondaj alanı seramikleri
Ceramics from trench 21LHS01 at Herakleia on Latmos
  1. Tez No: 951850
  2. Yazar: SERDAR BAĞLIBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA GİDER BÜYÜKÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 573
Özet
Bu çalışma, Karia Bölgesi'ndeki Latmos Herakleiası kentinde 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkarılan 21LHS01 numaralı sondaj alanındaki yedi mekânlı yapı kompleksinin seramik buluntularını merkeze alarak arkeolojik verilerini bütüncül bir yaklaşımla incelemektedir. Endymion Tapınağı'nın batısında konumlanan bu yapı kompleksi, konut, üretim, işleme, depolama ve ticari faaliyetlerin birlikte yürütüldüğü çok işlevli bir yaşam alanı olarak işlev görmüştür. Toplam 918 adet seramik parçasından 202 tanesi değerlendirmeye uygun bulunarak sistematik olarak kataloglanmıştır. Seramik buluntular, yapının işlevsel karakteri, kullanım evreleri, kronolojik gelişimi ve bölgesel ticari ilişkilerini anlamada yorumlayıcı çerçevenin merkezinde yer almakta ve temel veri grubunu oluşturmaktadır. Hellenistik Dönem seramikleri sınırlı sayıda ve ikincil kontekstte tespit edilirken, Roma Dönemi Doğu Sigillata örnekleri mevcut olmakla birlikte seramik repertuarın büyük bölümünü Geç Roma/Geç Antik Çağ (MS 3.-7. yüzyıl) malzemeleri oluşturmaktadır. Bu evreye ait Afrika Kırmızı Astarlı kaplar (ARSW), Geç Roma C (Phokaia) ve Geç Roma D (Kıbrıs) kırmızı astarlı seramikleri, yerel pişirme kapları, günlük kullanım seramikleri ve yerel-ithal amphora örnekleri yapının en yoğun kullanım dönemini karakterize etmektedir. Seramiklerin mekânsal dağılım analizi yapının çok işlevli karakterini ve kullanım evrelerindeki dönüşümünü somut olarak ortaya koymaktadır. Yerel grup seramikleri ile ithal ürünlerin birlikte kullanımı, yapının hem yerel kaynaklara dayalı üretim kapasitesine hem de geniş coğrafyadaki dış ticaret ağlarına erişimi olduğunu göstermektedir. Balıkçılık araçları ve diğer buluntu kategorileriyle birlikte değerlendirilen seramik veriler, yapının MS 3.-7. yüzyıllarda küçük ölçekli aile işletmesi olarak aktif biçimde işlev gördüğünü ve Geç Roma/Geç Antik Çağ kıyı Kariası'nda gündelik yaşam pratikleri ile yerel üretim ekonomisinin bütünleşik yapısını yansıttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the archaeological data of a seven-room building complex discovered in excavation area 21LHS01 at the ancient city of Latmos Herakleia in the Caria Region, focusing on ceramic finds through an integrated approach that analyzes the findings from excavations conducted between 2021-2023. Located west of the Endymion Temple, this building complex functioned as a multifunctional living space where residential, production, processing, storage, and commercial activities were conducted together. A total of 202 ceramic fragments were systematically catalogued from 918 ceramic pieces found suitable for evaluation. The ceramic finds constitute the primary data group and serve as the center of the interpretive framework for understanding the building's functional character, usage phases, chronological development, and regional commercial relationships. While Hellenistic Period ceramics were identified in limited numbers and secondary contexts, and Roman Period Eastern Sigillata examples are present, the majority of the ceramic repertoire consists of Late Roman/Late Antique Period (3rd-7th century AD) materials. African Red Slip Ware (ARSW), Late Roman C (Phocaean) and Late Roman D (Cypriot) red-slipped ceramics, local cooking vessels, daily-use ceramics, and local-imported amphora examples belonging to this phase characterize the building's most intensive period of use. Spatial distribution analysis of ceramics concretely reveals the building's multifunctional character and transformation during usage phases. The combined use of local ceramic groups with imported products demonstrates that the building had both local resource-based production capacity and access to extensive geographical external trade networks. Ceramic data evaluated together with fishing tools and other find categories reveals that the building actively functioned as a small-scale family enterprise during the 3rd-7th centuries AD, reflecting the integrated structure of daily life practices and local production economy in Late Roman/Late Antique coastal Caria.