İbn Herme ve şiirleri
Ibn Harma and his poems
  1. Tez No: 951870
  2. Yazar: FATIMA BETÜL KADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZAFER KIZIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada hicrî II. yüzyılda, Emevîler'in son dönemi ile Abbâsîler'in ilk dönemine tanıklık eden muhadramü'd-devleteyn şairlerinden İbn Herme'nin hayatı ile şiirlerinin muhteva ve şekil özellikleri incelenmiştir. Çalışma, bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şairin edebî şahsiyetini ve şiir anlayışını daha isabetli bir şekilde değerlendirebilmek amacıyla, yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve edebî yapısı genel hatlarıyla ele alınarak İbn Herme'nin muâsırları arasındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde İbn Herme'nin hayatı, şairliği ve şiirlerinin dilciler nezdindeki istişhâd değeri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda İbn Herme'nin Basra ve Kûfe dil âlimleri nazarında önemli bir otorite olduğu ve Asmaî gibi önde gelen dilciler tarafından istişhâdın sınırını belirleyen son şair olarak kabul edildiği tespit edilmiştir. İkinci bölümde ise İbn Herme'nin şiirleri muhteva açısından tahlil edilerek konularına göre tematik bir tasnife tabi tutulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise İbn Herme'nin şiirleri şekil ve üslup bakımından ele alınmıştır. Bu çerçevede şiirlerin kaside yapıları, şairin kelime tercihleri, cümle yapıları ve kullandığı edebî sanatlar belirlenerek İbn Herme'nin şiirlerinin edebî değeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life of Ibn Harma, one of the muhadram al-dawlatayn poets who witnessed the late Umayyad and early Abbasid periods during the 2nd century AH, as well as the thematic and stylistic characteristics of his poetry. The study consists of an introduction and three main chapters. In the introduction the political, social, and literary structure of the period in which the poet lived is discussed in broad terms in order to more accurately evaluate his literary identity and poetic vision, and an attempt is made to determine Ibn Harma's place among his contemporaries. The first chapter focuses on Ibn Harma's life, his poetic career, and the evidential value of his poetry in the eyes of linguists. In this context, it has been determined that Ibn Harma was regarded as a significant authority by the linguistic scholars of Basra and Kufa, and that he was considered by prominent philologists such as al-Asmaʿi to be the last poet whose verses could be cited as reliable linguistic evidence. In the second chapter, Ibn Harma's poems are analyzed in terms of content and subjected to a thematic classification based on their subjects. In the third and final chapter, Ibn Harma's poems are examined in terms of form and style. Within this framework, the qasida structures of the poems, the poet's lexical choices, sentence constructions, and use of literary devices are analyzed in an attempt to determine the literary value of his poetry.