Alkol dışı steatohepatit hastalarında aerobik ve dirençli egzersiz eğitiminin hepatik fonksiyonlar, inflamatuvar belirteçler ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi
The effect of aerobic and resistant exercise training on hepatic functions, inflammatory markers and functional capacity in non-alcoholic steatohepatitis patients
- Tez No: 951888
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gastroenteroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmamızın amacı, erken evre alkol dışı steatohepatit (NASH) tanılı bireylerde kombine egzersiz müdahalesinin karaciğer fonksiyonları, inflamatuvar belirteçler ve bireylerin fonksiyonel kapasitesi üzerine müdahale sonu ve uzun süreli sonuçlarını incelemektir. Müdahale (n=12; 45,9±9,3 yıl) ve kontrol (n=11; 48,0±6,9 yıl) grupları olmak üzere çalışmaya dahil edilen 23 birey; başlangıç, 2.ay, 4.ay. 6.ay ve 12. ay olmak üzere beş farklı zamanda değerlendirildi. Değerlendirmelerde radyolojik görüntüleme ile karaciğer yağlanması ve sertliği, biyokimya analizleri, vücut kompozisyonu, fiziksel uygunluk ve psikososyal parametreler incelendi. Müdahale grubu 4 ay boyunca fizyoterapist eşliğinde aerobik ve dirençli egzersizler yaparken, aynı zamanda diyet programına da alındı. Kontrol grubu ise orta şiddette aerobik egzersiz ve diyet programını ev temelli olarak uyguladı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the post-intervention and long-term effects of a combined exercise intervention on liver function, inflammatory markers, and functional capacity in individuals with early-stage non-alcoholic steatohepatitis (NASH). A total of 23 participants were included: intervention group (n=12; 45.9±9.3 years) and control group (n=11; 48.0±6.9 years). Assessments were conducted at baseline, and at the 2nd, 4th, 6th, and 12th months. Liver steatosis and stiffness were assessed through radiological imaging, along with biochemical analyses, body composition, physical fitness, and psychosocial parameters. The intervention group followed a 4-month supervised aerobic and resistance exercise program with a physiotherapist and adhered to a diet plan. The control group followed a home-based moderate-intensity aerobic exercise and dietary routine.