Sağlık sisteminde stratejik yönetim: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı örneğinde nitel bir araştırma
Strategic management in health system: A qualitative research in the case of the Ministry of Health of the Republic of Türkiye
  1. Tez No: 951925
  2. Yazar: SHAMİL ALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Stratejik planlama, sağlık sektöründe kurumsal karar alma süreçlerini yönlendiren ve politika önceliklerini sistematik biçimde yapılandıran temel bir yönetim aracıdır. Bu tez kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın 2019–2023 Stratejik Planı Nitel İçerik Analizi Yöntemiyle incelenmiş; stratejik yönetim uygulamalarında öne çıkan tematik yapılar ve içeriksel öncelikler sistematik biçimde ortaya konulmuştur. Sağlık sektörü, çok paydaşlı yapısı, yüksek kaynak kullanımı ve hizmet sunumunun doğrudan insan yaşamını etkilemesi nedeniyle stratejik planlamanın büyük önem taşıdığı bir alandır. Stratejik planlar, bu bağlamda teknik içerikli belgelerin ötesine geçerek kurumların stratejik duruşunu, önceliklerini ve karar alma mantığını ortaya koyan metinsel yapılar olarak değerlendirilmektedir. Buna ek olarak çalışmada, MAXQDA yazılımı kullanılarak kodlama ve tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Bulgular, planda erişilebilirlik, finansal sürdürülebilirlik, katılımcı yönetişim ve sağlık okuryazarlığı gibi temaların öncelikli olarak vurgulandığını göstermektedir. Öte yandan, bu temalar arasındaki ilişkisellik düzeyinin yüksek olması, stratejik yaklaşımın bütüncül yapısını desteklemektedir. Çalışma, sağlık alanında stratejik belgelerin içerik temelli çözümlemesine kuramsal bir zemin sunmakta ve politika belgelerinin tematik yapısına ilişkin anlamlı çıkarımlar üretmektedir. İlgili yönüyle araştırma, yönetim bilimleri literatürüne katkı sağlamanın yanı sıra sağlık politikalarının analitik biçimde değerlendirilmesine yönelik özgün bir yaklaşım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Strategic planning is a fundamental managerial tool that guides institutional decision-making processes and systematically structures policy priorities in the healthcare sector. Within the scope of this thesis, the 2019–2023 Strategic Plan of the Ministry of Health of the Republic of Türkiye was examined using the qualitative content analysis method; thematic structures and content-based priorities prominent in strategic management practices are systematically revealed. The healthcare sector, due to its multi-stakeholder nature, intensive resource utilization, and the direct impact of service delivery on human life, is a domain where strategic planning holds critical importance. In this context, strategic plans go beyond being merely technical documents; they are textual structures that reflect the institutional stance, priorities, and decision-making rationale of organizations. Additionally, coding and thematic analysis were conducted using the MAXQDA software. The findings indicate that themes such as accessibility, financial sustainability, participatory governance, and health literacy are predominantly emphasized in the plan. Furthermore, the high degree of interconnection among these themes supports the integrative nature of the strategic approach. This study offers a theoretical foundation for the content-based analysis of strategic documents in the field of health and produces meaningful insights into the thematic architecture of policy texts. In this respect, the research presents an original approach not only contributing to the management science literature but also advancing the analytical evaluation of health policies.