Avrupa Sözleşmeler Hukuku ve Türk Borçlar Hukuku'ndaki yorum kuralları
Interpretation rules in European Law of Contracts and Turkish Law of obligations
  1. Tez No: 951970
  2. Yazar: FUNDA İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüz teknolojik gelişmeleri tüm dünyayı her alanda etkilemekte ve gelişmeye zorlamaktadır. İnsanlar her konuda evrenselliği yakalamaya ve gerisinde kalmamaya çalışmaktadırlar. Bu durumun yansıması kendini hukuk alanında da göstermektedir. Teknolojik gelişmeler neticesinde dünyanın her yerindeki farklı ülkeler birbiri ile iletişim kurup etkileşimde bulunmakta, bilgi dahil her konuda alışveriş yapmaktadırlar. Eski zamanlarda her ülke kendi içinde ticaret yaparken şu an evrensel bir boyut kazanıp farklı ülkelerle ticari ilişkilerde bulunulmaya başlanmıştır. Bu durum da ticari ilişkiler kapsamında yapılan sözleşmeler bakımından ortak hukuk kurallarını gerektirmektedir. Ortak hukuk kuralları, ülkeleri ticari işler kapsamında yapacakları sözleşmeler bakımından zorlamayacağı gibi ticari ilişkileri ve işleri de artıracaktır. Açıklanan bu nedenlerden dolayı çalışmamızda kanunlarımızın, Avrupa Sözleşmeler Hukuku kapsamındaki hukuki metinlerle uyumlaştırılmasına destek olabilmek adına Türk Borçlar Hukuku'ndaki sözleşmelerin yorumlanmasına ilişkin yorum kuralları ile Avrupa Sözleşmeler Hukuku'ndaki sözleşmelere ilişkin yorum kuralları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, çalışmamızın birinci bölümü, Türk Borçlar Hukuku'na, ikinci bölümü Avrupa Sözleşmeler Hukuku'na ayrılarak incelenmiştir. Türk Borçlar Hukuku açısından karşılaştırma ise sonuç kısmına bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's technological developments affect the whole world in every field and force it to develop. People are trying to catch universality in every subject and not to fall behind. The reflection of this situation also shows itself in the field of law. As a result of technological developments, different countries all over the world communicate and interact with each other and exchange in every subject including information. While each country used to trade within itself in the past, it has now gained a universal dimension and commercial relations with different countries have started to be established. This situation requires common rules of law in terms of contracts made within the scope of commercial relations. Common rules of law will not force countries in terms of the contracts they will make within the scope of commercial affairs, and will increase commercial relations and business. For these reasons, in our study, in order to support the harmonisation of our laws with the legal texts within the scope of the European Contracts Law, the rules of interpretation regarding the interpretation of contracts in the Turkish Code of Obligations and the rules of interpretation regarding contracts in the European Contracts Law are examined comparatively. In this context, in the first part of our study was examined by dividing it into Turkish Law of Obligations and the second part into European Law of Contracts. The comparison in terms of Turkish Law of Obligations was left to the conclusion.