Elektronik satış sözleşmesinin tarafları ile aracı hizmet sağlayıcı arasındaki hukuki ilişkiler
The legal relationship between parties to the electronic sales contract and intermediary service provider
- Tez No: 951974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çok sayıda insanın hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen elektronik ticaret platformlarında tarafları farklı olmakla birlikte amaçsal bir bütünlük arz eden üç ayrı ilişki vardır. Bunlar, satıcı ve aracı hizmet sağlayıcı arasındaki; satıcı ve alıcı arasındaki ile alıcı ve aracı hizmet sağlayıcı arasındaki ilişkidir. Platformda satış yapmak isteyen satıcı, önce aracı hizmet sağlayıcı ile bir elektronik pazar yeri sözleşmesi kurmak zorundadır. Satıcı ile alıcının platform üzerinden kurduğu elektronik satış sözleşmesi ise yalnızca elektronik ortamda kurulan bir satış sözleşmesinden ibarettir. Bunun kurulması için aracı hizmet sağlayıcı ile alıcı arasında daima bir sözleşme ilişkisi bulunması gerekmez; ama özellikle aynı platform üzerinden sıkça alışveriş yapma niyeti olan kişiler, çoğunlukla aracı hizmet sağlayıcı ile bir üyelik sözleşmesi kurmayı tercih eder. Bu ilişkilerden özellik gösteren sadece ikisi eldeki teze konu edilmektedir: Elektronik pazar yeri sözleşmesi ve üyelik sözleşmesi. Elektronik pazar yeri sözleşmesi, aracı hizmet sağlayıcının kendi platformunda satılacak olan ürünlere ilişkin görsel ve bilgileri içeren ilanları yayınlamaya ve bunlara erişen alıcının talebi üzerine satış sözleşmesi kurulmasına elverişli bir elektronik ortamı sözleşme süresi boyunca sürekli şekilde sağlamayı; satıcının ise bunun karşılığında bir bedel ödemeyi taahhüt ettiği tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Üyelik sözleşmesi, aracı hizmet sağlayıcının satış sözleşmesi kurmaya elverişli şekilde platformu ve alıcının platformdaki kişisel hesabını sürekli şekilde erişime açık tutmayı, bunun karşılığında alıcının kişisel verilerinin işlenmesine rıza göstermeyi taahhüt ettiği tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir.
Özet (Çeviri)
There are three distinct relationships within online marketplaces, which have become an indispensable part of many people's lives. Although these relationships involve different parties, they collectively serve a common purpose. These are the relationships between: the seller and the intermediary service provider; the seller and the customer; and the customer and the intermediary service provider. A seller who wants to make sales on the platform must first enter into an online marketplace contract with the intermediary service provider. The electronic sales contract established between the seller and the customer via the platform is merely a sales contract formed in an electronic environment. For such a contract to be established, there does not always need to be a contractual relationship between the intermediary service provider and the customer; however, individuals who frequently shop on the same platform often prefer to enter into a membership contract with the intermediary service provider. Only two of these relationships, which have distinct characteristics, are the subject of the present thesis: the online marketplace contract and the membership contract. The online marketplace contract is a bilateral contract in which the intermediary service provider undertakes to continuously provide an electronic environment throughout the contract term that allows for the publication of listings containing visuals and information about the products to be sold on the platform and the formation of sales contracts upon customer requests; in return, the seller undertakes to pay a fee. The membership contract is a bilateral contract in which the intermediary service provider undertakes to keep the platform and the customer's personal account continuously accessible in a manner that enables the formation of sales contracts, and in return, the customer gives consent to the processing of their personal data.