Özel eğitim öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeyleri ve sıfatlara dayalı kişilik özelliklerinin incelenmesi
Psychological resilience of special education teacher undergraduate students and personality configuration analysis based on
- Tez No: 952005
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE YILDIZ DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, özel eğitim öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeyleriyle sıfatlara dayalı kişilik özellikleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı boyunca Dokuz Eylül, Ege ve İzmir Demokrasi Üniversitelerinde öğrenim gören 442 özel eğitim öğretmen adayı (199 kadın, 243 erkek) katılmıştır. Veriler,“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve analizler SPSS 25.0 paket programıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin orta seviyede olduğunu göstermiştir. Sıfatlara dayalı kişilik özelliklerine bakıldığında ise katılımcıların duygusal dengesizlik düzeyleri orta, dışa dönüklük düzeyleri yüksek, deneyime açıklık, sorumluluk ve yumuşak başlılık düzeyleri oldukça yüksek olarak belirlenmiştir. Çalışmada, kadın özel eğitim öğretmen adaylarının yumuşak başlılık düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sınıf düzeyleri açısından incelendiğinde, 1. sınıfa devam eden öğretmen adaylarının yumuşak başlılık düzeylerinin diğer sınıflara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, adayların psikolojik sağlamlık düzeylerinin doğum tarihlerine göre üniversiteler arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Analizler sonucunda, adayların duygusal dengesizlik düzeyleriyle psikolojik sağlamlık arasında düşük, ancak negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; buna karşılık, duygusal dengesizlik kişilik boyutu haricindeki diğer boyutlarla psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde, düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Çalışma, duygusal dengesizlik ve dışa dönüklük boyutlarının psikolojik sağlamlık düzeyi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve psikolojik sağlamlıktaki toplam varyansın %20,7'sinin sıfatlara dayalı kişilik boyutları tarafından açıklandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research was to investigate the connections between psychological resilience and adjective-based personality traits among pre-service special education teachers. This study involved 442 pre-service teachers (199 female, 243 male) from Dokuz Eylül, Ege, and İzmir Demokrasi Universities during the 2023-2024 academic year. Data were gathered using the Adjective-Based Personality Test, the Brief Psychological Resilience Scale, and a Personal Information Form, with analyses performed using SPSS 25.0. Findings indicated moderate psychological resilience among pre-service teachers. Their emotional instability was moderate, extraversion high, and openness to experience, conscientiousness, and agreeableness were notably elevated. Female pre-service teachers showed higher agreeableness, as did first-year pre-service teachers compared to other levels. Resilience levels also varied across universities based on birth dates. Analyses revealed a weak, negative relationship between emotional instability and psychological resilience. Conversely, extraversion, openness to experience, agreeableness, and conscientiousness had weak, positive, and statistically significant relationships with resilience. Emotional instability and extraversion significantly impacted psychological resilience, with personality traits explaining 20.7% of its total variance. These findings were discussed in light of existing literature, providing recommendations for future studies and practitioners.