Sınıf öğretmenlerinin beklentilerinin öğrenci başarısına etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of classroom teachers' expectations and students' achievements
  1. Tez No: 952020
  2. Yazar: HİLAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÖKDAĞ BALTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sınıf öğretmenlerinin öğretmen beklenti düzeyinin belirlenmesi ve sınıf öğretmenlerinin, öğretmen beklentilerinin öğrenci başarısına etkisine yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Çalışmada nitel ve nicel verilerden yararlanılarak karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Manisa Yunusemre ilçesinde mesleğini icra eden 150 ilkokul sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Öğretmen Beklenti Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri IBM SPSS 23 paket programı ile analiz edilerek, frekans, yüzdelik, ortalama, medyan, basıklık, çarpıklık, normallik hesaplamalarının yanında gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 150 öğretmen içerisinden, ulaşılabilen 116 öğretmenden toplanan veriler, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre ilkokul sınıf öğretmenlerinin, öğrencilerden beklentileri;“Bir yüksekokuldan mezun olacak”,“Akademik kariyer edinecek”,“Ekonomik sorunlar yaşayacak”,“Fikir yürüten bireyler olmayacak”,“Kendi özel çabaları sonucu başarılı olacak”,“Daha düzenli olacak”şeklinde ve daha çok olumsuz beklentilerin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarında öğretmen beklentilerinin, öğrencilerin başarı-başarısızlık durumlarını etkilediği ve öğretmenlerin, öğrencilerden beklentilerinin daha çok olumsuz olgu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the level of teacher expectations among primary school teachers and to examine their perspectives on how these expectations influence student achievement. A mixed-methods research design was employed, integrating both quantitative and qualitative data. The study sample consisted of 150 fourth-grade primary school teachers working in the Yunusemre district of Manisa during the 2023–2024 academic year. Quantitative data were collected using the Teacher Expectation Scale. These data were analyzed using IBM SPSS 23, with calculations including frequency, percentage, mean, median, kurtosis, skewness, and normality. Additionally, independent samples t-tests were conducted for group comparisons. Qualitative data were gathered through a semi-structured interview form developed by the researcher. Data collected from 116 teachers, selected through random sampling, were analyzed using content analysis. Quantitative findings indicated that teachers held both positive and negative expectations about their students. Examples of these expectations included:“They will graduate from college,”“They will pursue an academic career,”“They will experience economic difficulties,”“They will not become individuals who express critical opinions,”“They will succeed through their own efforts,”and“They will be more organized.”However, the overall trend suggested a predominance of negative expectations. The qualitative results supported these findings, revealing that teacher expectations significantly influence students' academic success or failure. Moreover, it was found that many teachers tend to hold predominantly negative expectations regarding their students' potential.