Çoklu hipofiz hormon eksikliği olan olgularda yeni nesil dizileme tekniklerinin moleküler patolojinin aydınlatılmasına katkısı ve genotip-fenotip ilişkisinin araştırılması
The contribution of next-generation sequencing techniques to elucidating the molecular pathology and investigating the genotype-phenotype relationship in cases with multiple pituitary hormone deficiency
  1. Tez No: 952049
  2. Yazar: ZEHRA YAVAŞ ABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA OYA UYGUNER, DOÇ. DR. GÜVEN TOKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çoklu hipofiz hormonu eksikliği (ÇHHE), hipofiz transkripsiyon faktörlerini kodlayan genlerdeki varyantlar nedeniyle bir veya daha fazla hipofiz hormonunun eksikliği olarak tanımlanmaktadır. ÇHHE olgularında genetik etiyolojinin belirlenmesi, hipofiz disfonksiyonunun derecesi ve hipofiz dışı özelliklerin öngörülmesini sağlar; ancak, günümüzde pek çok olgunun genetik etiyolojisi aydınlatılamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı moleküler teknikler kullanarak incelenmiş geniş bir ÇHHE kohortunda genetik etiyolojiyi tanımlamak ve genotip-fenotip ilişkisini belirlemektir. Hedefli bir ÇHHE gen paneli (25 gen) 118 indeks olguda (45 kadın) uygulanmıştır. Seksen bir olguda Multiplex ligasyon bağımlı prob amplifikasyonu (MLPA) kullanılmıştır. Klinik ekzom dizileme (KED) 17 olguda, tüm ekzom dizileme (TED) ise 15 indekste (n=2 trio; n=2 duo) kullanılmıştır. Olguların pediatrik endokrinoloji kliniğine başvuru yaşı ortanca 5,9 yıldı. Akrabalık oranı %40,8 idi. Boy kısalığı en sık başvuru nedeniydi (%63,2). Panel testi ile toplam 98 olgu analiz edilmiş ve 11 olguda ÇHHE ile ilişkili genlerde varyant tespit edilmiştir. Bu genler GHSR (n=1), IGSF1 (n=2), LHX3 (n=1), POU1F1 (n=2), PROKR2 (n=2) ve GH1 genleriydi (n=1). KED ile analiz edilen olguların %29,4'ünde (5/17) moleküler etiyoloji belirlenirken TED analizinde GLI2 (n= 2), RNPC3 (n= 2), ROBO1 (n=1) ve SMCHD1 (n=1) genlerinde varyant saptanmıştır. TED analizi yapılan olguların üçünde aday gen tespit edilmiştir (ALDH18A1, MFHAS1 ve DHX29). Çeşitli tekniklerin kullanımı ile moleküler etiyoloji, toplamda kohortumuzun %21,2'sinde belirlenebilmiştir. Bu oran, henüz tanımlanmamış yolakların, epigenetik faktörlerin ve çevresel etkilerin de ÇHHE patogenezinde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple pituitary hormone deficiency (MPHD) is defined as the deficiency of one or more pituitary hormones due to variants in the genes encoding pituitary transcription factors. Identifying the genetic etiology in MPHD enables the degree of pituitary dysfunction and extra-pituitary features to be predicted; however, there are still many cases that remain unresolved. The objective of this study was to identify the genetic etiology and determine the genotype-phenotype correlations in a large cohort of MPHD using a combination of molecular techniques. A targeted MPHD gene panel (25 genes) was applied in 118 indexes (45 female). Multiplex ligation-dependent probe amplification (MLPA) was used in a total of 81 cases. Clinical exome sequencing (CES) was employed in 17, and exome sequencing (ES) in 15 indexes (n=2 trio; n=2 paired). The median age at admission to the pediatric endocrinology clinic was 5.9 years. The consanguinity ratio was 40.8%. Short stature was the most common reason for referral (63.2%). A total of 98 cases were analyzed with the panel, and variants in MPHD-associated genes were identified in 11 indexes. These genes were GHSR(n=1), IGSF1(n=2), LHX3(n=1), POU1F1 (n=2), PROKR2(n=2), and GH1 genes (n=1). CES revealed the molecular etiology in 29.4% (5/17). ES revealed GLI2(n= 2), RNPC3(n= 2), ROBO1(n=1), and SMCHD1(n=1) variants. Candidate genes were identified in 3 solo ES (ALDH18A1, MFHAS1, and DHX29). The molecular etiology could only be determined in 21.2% of our cohort using various techniques. This indicates that yet unidentified pathways, epigenetic factors, and environmental influences may be involved in the pathogenesis of MPHD.