Erken başlangıçlı neonatal sepsis tanısı alan bebeklerde risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in newborns diagnosed with early-onset neonatal sepsis
  1. Tez No: 952048
  2. Yazar: FULYA ÇİMEN ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ FAHRİ OVALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Erken başlangıçlı neonatal sepsis (EBNS), yenidoğan döneminde önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Klinik belirtilerin özgül olmaması ve kültür sonuçlarının gecikmesi, erken tanıyı güçleştirmektedir. Bu çalışmada EBNS tanısı alan olgularda risk faktörleri, laboratuvar parametreleri ve kültür pozitiflik oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2020 – Ocak 2025 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen ve EBNS tanısı alan 297 bebek retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olgular gestasyonel yaşa göre gruplandırılmış, klinik ve laboratuvar bulgular istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Erkek cinsiyet, düşük gestasyonel yaş, düşük doğum ağırlığı, maternal preeklampsi ve uzamış membran rüptür süresi EBNS ile anlamlı ilişkili bulunmuştur. Kültür pozitiflik oranı %4,7 olup en sık izole edilen patojenler Staphylococcus epidermidis, S. haemolyticus ve K. pneumoniae'dir. Mortalite oranı %4,0 olup tüm olgularda eşlik eden komorbiditeler mevcuttur. Çalışmamızda, EBNS gelişimiyle ilişkili belirli maternal ve neonatal faktörler belirlenmiş, kültür pozitiflik oranı düşük saptanmıştır. Risk temelli yaklaşımın ve klinik değerlendirmenin tanı süreçlerinde önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Early-onset neonatal sepsis (EONS) is one of the leading causes of morbidity and mortality in the neonatal period. The non-specific nature of clinical signs and delays in culture results make early diagnosis challenging. This study aimed to evaluate the risk factors, laboratory parameters, and culture positivity rates in cases diagnosed with EONS. A total of 297 neonates diagnosed with EONS and admitted to the neonatal intensive care unit between January 2020 and January 2025 were retrospectively evaluated. Cases were grouped according to gestational age, and clinical and laboratory findings were analyzed statistically. Male gender, low gestational age, low birth weight, maternal preeclampsia, and prolonged rupture of membranes were found to be significantly associated with EONS. The culture positivity rate was 4.7%, with the most frequently isolated pathogens being Staphylococcus epidermidis, S. haemolyticus, and Klebsiella pneumoniae. The mortality rate was 4.0%, and all cases had accompanying comorbidities. Our study identified specific maternal and neonatal factors associated with the development of EONS and found a low rate of culture positivity. A risk-based approach and thorough clinical evaluation are considered essential in the diagnostic process.