10-12 yaş yüzücülerde 50m kelebek maksimum performans yüzmesinde çıkış ve dönüş evrelerinin toplam zamana etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of start and return performance on total time 50m butterfly maximum performance swimming in 10-12 years-old swimmers
- Tez No: 952051
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: 10-11-12 Yaş erkek yüzücülerde 50m kelebek maksimum performans yüzüşünde çıkış ve dönüş evrelerinin toplam zamana etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu ENKA Spor Kulübü altyapı performans takımında lisanslı 10-12 yaş aralığında 23 erkek yüzücü (yaş:11,13±0,81 yıl, boy:160,89±10,01 cm, vücut ağırlığı:48,17±8,87 kg, VKİ:18,49±1,97 kg/m2) oluşturmuştur. Yüzücülerin boy, vücut ağırlığı ölçümlerinden sonra, aynı gün 50m kelebek yüzme stilinde çıkış-dönüş ve performans ölçümleri için kinematik analiz yapılmıştır. Analizler sırasında 50m için yüzülen toplam süre, mesafenin birinci ve ikinci 25m ara süreleri, çıkış sonrası suya giriş mesafesi, yüzme olmayan bölümlerin birinci ve ikinci 25m yüzme sürelerine olan etkileri, çıkış sonrası su altı fazında geçen zaman, çıkış sonrası ilk 7,5mt geçiş süresi, çıkış ve dönüş evrelerinde kullanılan sualtı dolfin ayak sayıları, su altı çıkış mesafesi, çıkış sonrası 0-5mt ve 5-7,5 mt geçiş süreleri, 20-25mt arası geçen süre, dönüş evresindeki rotasyon süresi, duvarda kalış süresi, duvar ile ilk 5mt geçiş süresi, su altında kalınan süre, su altından çıkış mesafesi ölçülmüştür. Araştırmada bağımlı grup t-testi, Pearson korelasyon katsayısı ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: İlk 25m yüzme süresi ile 50m toplam yüzme süresi için hesaplanan regresyon modeli (F(1,22)= 524,860, p=0,000**) ve son 25m yüzme süresi ile 50m toplam yüzme süresi için hesaplanan regresyon modeli (F(1,22)= 991,957, p=0,000**) istatistiksel olarak anlamlıdır. İlk 25m yüzme süresi, 50m toplam yüzme süresinin %96'sını (R=0,981; R2=0,962), son 25m yüzme süresi, 50m toplam yüzme süresinin %98'ini (R=0,990; R2=0,979) açıklamaktadır. Sonuç: Son 25m yüzme süresi, ilk yükme süresinden daha çok 50m toplam yüzme süresini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the total time of the start and return phases of the 50m butterfly maximum performance swim in 10-11-12 year old male swimmers. Materials and Methods: The study group consisted of 23 male swimmers between the ages of 10-12, licensed in the ENKA Sports Club performance team (age:11.13±0.81 years, height:160.89±10.01 cm, body weight:48.17±8.87 kg, BMI:18.49±1.97 kg/m2). After the height and body weight measurements of the swimmers, kinematic analysis was performed for start-return and performance measurements in the 50m butterfly swimming style on the same day. During the analyses, the total time swim for 50m, the intermediate times of the first and second 25m of the distance, the distance to enter the water after the ascent, the effects of non-swimming sections on the first and second 25m swimming times, the time spent in the underwater phase after the ascent, the first 7.5m transition time after the ascent. , the number of underwater dolphin legs used in the ascent and return phases, underwater exit distance, 0-5m and 5-7.5 m transition times after ascent, The time between 20-25 meters, the rotation time during the return phase, the time spent on the wall, the time spent in the first 5 meters of the wall, the time spent under water, and the distance to exit from under water were measured. Dependent group t-test, Pearson correlation coefficient and linear regression analysis were used in the research. Results: The regression model calculated for the first 25m swim time and 50m total swim time (F(1,22)= 524,860, p=0,000**) and the regression model calculated for the last 25m swim time and 50m total swim time (F(1,22)=991,957, p=0,000**) is statistically significant. The first 25m swim time explains 96% of the 50m total swim time (R=0,981; R2=0,962), the last 25m swim time explains 98% of the 50m total swim time (R=0,990; R2=0,979). Conclusion: The last 25m swimming time affects the 50m total swimming time more than the first 25m swimming initial loading time.