Varfarin kullanan hastalarda gelişen üst gastrointestinal sistem kanamasının cyp2c9 gen polimorfizmi ile ilişkisi
The relationship between upper gastrointestinal bleeding in patients using warfarin and cyp2c9 gene polymorphism
- Tez No: 952057
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Varfarin atriyal fibrilasyon gibi kronik hastalıklarda tromboembolik olaylardan korunmak için kullanılan bir antikoagülandır ve ABD'de 1 milyondan fazla reçete edilmektedir. Varfarinin terapötik indeksi dar olduğundan ve kanama olaylarını arttırabileceğinden tedavi antikoagülasyon durumunu gösteren bir ölçü olan INR takibi ile bireyselleştirilir. Eşlik eden hastalıklar, diyet, ilaçlar gibi birçok faktöre bağlı olarak hasta cevabında değişkenliklerden ötürü varfarin tedavisinin yönetimi zordur. İlaveten S-varfarinin metabolizmasında primer rolü olan hepatik mikrozomal enzim CYP2C9'un genetik varyasyonları varfarine hasta cevabında ciddi değişkenliklere neden olabilir. Bu çalışma ile amacımız, varfarin kullanmakta iken üst gastrointestinal sistem kanaması geçiren hastaların, CYP2C9 gen polimorfizmlerini ve kanamaya etkili faktörleri tespit etmek böylece varfarin tedavisine alınmadan önce hastanın genotipine göre ilaç dozunun öngörülmesi ve risk faktörlerinin değerlendirilmesini sağlamaktır. Çalışmaya varfarin kullanırken INR'si 3'ün üzerinde olup üst gastrointestinal sistem kanaması geçiren ve varfarin kullanan INR'si 3 ün altında stabil olan kanama geçirmemiş olmak üzere toplam 67 hasta alındı. Birinci grup 19'u erkek, 18'i kadın toplam 37 kişiden oluşan üst gastrointestinal sistem kanaması olan olgulardı. İkinci grup INR'si stabil, kanama geçirmeyen olgulardan oluşuyordu. Bu grupta 14'ü erkek 16'sı kadın toplam 30 kişi vardı. Tüm hastaların kullandıkları varfarin dozu, INR düzeyleri ve CYP2C9 gen polimorfizmleri, kullandıkları ek ilaçları kaydedildi. Gruplar arasında kullanılan varfarin dozu açısından fark yoktu. Kanaması olan grupta mutant genotip, INR, aspirin kullanımı anlamlı olarak farklı bulundu. İlaç etkileşimi açısından bakıldığında iki grup arasında fark yoktu. Sonuç olarak CYP2C9*2 ve CYP2C9*3 polimorfizmleri varfarin kullanan hastalarda aşırı antikoagülasyon ve kanama riski artışıyla ilişkilidir. Aspirin kullanımı varfarin kullanan hastalarda kanama riskini arttırır. Varfarin tedavisi başlanacak hastalarda CYP2C9 varyantlarının ortaya konması klinisyene ilaç yan etkisini azaltmak ve hastaya özgü doz rejimi ve takip aralığı oluşturmakta yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Warfarin is an agent used for the prevention of thromboembolic events in patients with chronic conditions such as atrial fibrillation, and is prescribed to more than 1 million patients in the United States annually. Because warfarin has a narrow therapeutic range and may increase the risk of bleeding events, therapy is individualized by monitoring the prothrombin time international normalized ratio (INR), a measure of anticoagulation status. Management of the warfarin treatment is difficult due to the variabilities in the patient response depending on many factors such as dietary intake, drugs and concomitant diseases. In addition, genetic variation of the hepatic microsomal enzyme CYP2C9, the activity of which constitutes the primary pathway for the metabolism of S-warfarin, may lead to significant differences in patient response to warfarin. In this study, we aimed that detecting the CYP2C9 gene polymorphisms of patients who have undergone upper gastrointestinal bleeding while use warfarin, and the factors which affect the bleeding, thus provide assessment of risk facors and prediction of drug doses according to patient's genotype before give a warfarin treatment. Total 67 patients, who had undergone upper gastrointestinal bleeding while using warfarin and which their INR's upper 3 and who have not undergone bleeding which their INR's remained under 3 and use warfarin, included to this study. First group included total 37 individuals (19 male and 18 female) wtih upper gastrointestinal system bleeding. The second group was composed of cases having a stable INR and is not bleeding. In this group, there were 30 persons (14 male, 16 female). The INR levels, CYP2C9 gene polymorphisms, warfarin doses used and additional drugs used by all patients were recorded. There was no difference in the warfarin dose used between the groups. In the bleeding group mutant genotype, INR, aspirin using was significantly different. When evaluated in terms of drug interaction, there was no difference between the two groups. In conclusion, CYP2C9*2 and CYP2C9*3 polymorphisms are associated with an increased risk of overanticoagulation and bleeding in patiens receiving warfarin. In patients, aspirin using increases the bleeding risk. Exhibiting of CYP2C9 variants may be helpful in decreasing warfarin side effect and establishing the patient-spesific dose regimen and the follow-up interval.