Sağlık okuryazarlığının kadınlarda meme kanseri taramaları ile ilişkisi
The relationship between health literacy and breast cancer screening in women
- Tez No: 952092
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Sağlık Okuryazarlığının Kadınlarda Meme Kanseri Taramaları İle İlişkisi Giriş: Bu çalışma, bireylerin sağlık okuryazarlığı (SOY) düzeyleri ile meme kanseri taramalarına katılım durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve erken tanı ile sağkalım oranı artırılabilir. Bu bağlamda, SOY düzeyinin farkındalık, bilgi ve davranış üzerinde etkili olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca, taramalara katılımı etkileyen sosyo-demografik faktörler analiz edilmiştir. Araştırma bulgularının, koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırmada aile hekimlerine yol göstermesi hedeflenmektedir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, S.B.Ü. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 06.02.2025 tarih ve 353 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Araştırma, 01.03.2025-30.05.2025 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri kadın bireylerde, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'nde yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ile sağlık okuryazarlığı ölçen Kısa Form SOY Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Health Literacy and Breast Cancer Screening in Women Introduction: This study was conducted to evaluate the relationship between individuals' health literacy (HL) levels and their participation in breast cancer screening. Breast cancer is the most common type of cancer in women, and early diagnosis can increase survival rates. In this context, the study examined whether HL levels affect awareness, knowledge, and behavior. Additionally, sociodemographic factors influencing participation in screenings were analyzed. The study findings aim to guide family physicians in improving the effectiveness of preventive health services. Material and Method: This study was approved by the Clinical Research Ethics Committee of S.B.Ü. Adana City Training and Research Hospital on February 6, 2025, with decision number 353. The study was conducted between March 1, 2025, and May 30, 2025, among women aged 18 and over at the Family Medicine Clinic of Adana City Training and Research Hospital. Participants were administered a sociodemographic information form and the Short Form HL Scale, which measures health literacy.