Meme kanseri hücreleri üzerinde muskarinik asetilkolin reseptör modülatörü etkilerinin hücresel ve moleküler düzeyde incelenmesi
Investigation of the cellular and molecular effects of muscarinic acetylcholine receptor modulator on breast cancer cells
  1. Tez No: 952101
  2. Yazar: BUSE NUR KAHYAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür ve heterojen yapısı nedeniyle tedavi edilmesi zor kanser türlerinden biri olarak bilinir. Muskarinik asetilkolin reseptörleri (mAChR'lar), parasempatik sinir sistemi üzerinde düzenleyici işlevler üstlenen reseptörlerdir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, mAChR modülasyonunun birçok kanser türünde anti-kanserojen etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, arekadin but-2-ynil ester tosilat (ABET) bileşiği, muskarinik M2 reseptör aktivatörü olarak değerlendirilen bir bileşik olarak meme kanseri hücrelerinde anti-kanserojen etkileri açısından incelenmiştir. Moleküler docking analizleri, ABET'in M2/M4 muskarinik reseptörlerine bağlanma afinitesini belirlemek için kullanılmıştır. Sonrasında, ABET'in MDA-MB-231 ve MCF-7 MK hücre hatlarında hücre canlılığı, proliferasyonu, klonojenikliği ve migrasyonu üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Hesaplamalı analizler, ABET'in M2 ve M4 reseptörlerine tercihli bir şekilde bağlandığını göstermiştir. İn-vitro deneyler, ABET'in MK hücrelerinde hücre canlılığını, büyümesini, klonojeniklik ve migrasyonu inhibe ettiğini ortaya koymuştur. ABET, MDA-MB-231 hücrelerinde hücre döngüsünü durdurmuş, MCF-7 hücrelerinde ise apoptoz sürecini tetiklemiştir. Ayrıca, ABET, hücre döngüsü ve proliferasyonla ilişkili CCND1, CDK6 ve MKI67 genlerinin ekspresyonunu downregüle etmiştir. ABET, MK hücrelerinde hücre büyümesini, hayatta kalmayı ve migrasyonu inhibe eden potansiyel bir tedavi ajanı olarak öne çıkmıştır. ABET'in anti-kanserojen etkilerinin doğrulanabilmesi ve tedavi potansiyelinin daha fazla araştırılabilmesi için ek in-vivo çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most prevalent malignancy among women and is considered one of the most challenging cancers to treat due to its heterogeneous nature. Muscarinic acetylcholine receptors (mAChRs), known for their regulatory roles within the parasympathetic nervous system, have recently gained attention for their potential involvement in tumor biology. Emerging evidence suggests that modulation of mAChRs may exert anticancer effects in various malignancies. In this study, arecaidine but-2-ynyl ester tosylate (ABET), a selective muscarinic M2 receptor agonist, was evaluated for its antitumoral activity in breast cancer cells. Molecular docking simulations were performed to assess the binding affinity of ABET to M2 and M4 muscarinic receptor subtypes. Subsequently, the biological effects of ABET on cell viability, proliferation, clonogenic potential, and migration were examined using MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cell lines. Computational results indicated that ABET preferentially binds to M2 and M4 receptors. In vitro assays revealed that ABET significantly suppressed cell viability, growth, clonogenicity, and migration in both cell lines. Furthermore, ABET induced cell cycle arrest in MDA-MB-231 cells and triggered apoptosis in MCF-7 cells. Quantitative PCR analyses demonstrated that ABET downregulated the expression of proliferation- and cell cycle-associated genes, including CCND1, CDK6, and MKI67. These findings suggest that ABET may represent a promising therapeutic candidate by impeding cancer cell growth, survival, and motility. Nevertheless, further in vivo studies are warranted to validate its antineoplastic potential and therapeutic applicability.