Alfa lipoik asit ve nörotropik vitamin kullanan diyabetik nöropatili hastalarda retinal yapıların değerlendirilmesi
Evaluation of retinal structures in patients with diabetic neuropathy using alpha lipoic acid and neurotropic vitamins
  1. Tez No: 952157
  2. Yazar: ŞAHNURA UZUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tip 2 diyabetin görülme sıklığı hızla artmakta ve kontrolsüz kronik hiperglisemi, mikrovasküler komplikasyonlara yol açmaktadır. Diyabetik nöropati, sinir hasarıyla karakterize, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yaygın bir komplikasyondur. Alfa lipoik asit ve nörotropik vitaminlerinin antioksidan ve sinir koruyucu etkileri bilinmekte olup, son yıllarda bu bileşiklerin retinal yapılar üzerindeki olası etkileri de dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, diyabetik nöropatili tip 2 diyabet hastalarında alfa lipoik asit ve nörotropik vitaminlerinin retinal gangliyon hücre tabakası (GCL) ve santral retinal kalınlık (CRT) üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Retrospektif olarak planlanan çalışmaya, poliklinik başvuruları taranan 1150 hasta arasından, tip 2 diyabet tanılı ve en az 6 aylık takip verisi bulunan diyabetik nöropatili 79 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, tedavi almayanlar, yalnızca alfa lipoik asit kullananlar ve alfa lipoik asit ile nörotropik vitamin kombinasyonu kullananlar olarak üç gruba ayrıldı. Tüm hastaların 0, 3. ve 6. aylarda yapılan optik koherens tomografi (OCT) ölçümleri incelendi. Alfa lipoik asit ve nörotropik vitaminlerinin GCL ve CRT üzerindeki koruyuculuğu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The prevalence of type 2 diabetes is rapidly increasing, and uncontrolled chronic hyperglycemia leads to microvascular complications. Diabetic neuropathy, characterized by nerve damage, is a common complication that negatively affects quality of life. Alpha-lipoic acid and neurotropic vitamins are known for their antioxidant and neuroprotective properties. In recent years, growing attention has been directed toward the potential effects of these compounds on retinal structures. This study aimed to evaluate the effects of alpha-lipoic acid and neurotropic vitamins on the retinal ganglion cell layer (GCL) and central retinal thickness (CRT) in patients with type 2 diabetes and diabetic neuropathy. In this retrospectively designed study, 79 patients with type 2 diabetes and diabetic neuropathy, selected from 1,150 outpatient records and with at least six months of follow-up data, were included. The patients were divided into three groups: those who received no treatment, those treated with alpha-lipoic acid alone, and those who received a combination of alpha-lipoic acid and neurotropic vitamins. Optical coherence tomography (OCT) measurements obtained at baseline, 3 months, and 6 months were reviewed for all patients. The potential protective effects of alpha-lipoic acid and neurotropic vitamins on GCL and CRT were investigated.