İlköğretim 4. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının eğitim pedagojisi açısından kazanım, etkinlik, görsellik, ölçme ve değerlendirme ekseninde incelenmesi
Examination of the 4th grade primary school Religious Culture and Ethics textbook in terms of educational pedagogy, on the axis of acquisltion, activity visuality, measurement and evaluation
- Tez No: 952223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişen ve değişen teknoloji ile beraber birçok alanda olduğu gibi eğitim öğretim alanında da belirli aralıklarla ders programları ve kitaplarında güncellemeler yapıldığını görmekteyiz. Bu çalışmada örgün eğitim içinde öğrencinin din kültürü ve ahlak bilgisi alanında ilk kez karşılaşmış olduğu 4. sınıf İDKAB ders kitabını eğitim pedagojisi bağlamında ele aldık. Öğrenciyi merkeze alan ve öğrenmeyi maksimum düzeye taşımayı hedefleyen eğitim pedagojisi perspektifinde ders kitabında yer alan kazanımları, etkinlikleri, görselleri ve ölçme değerlendirmeleri; öğretim programı, milli eğitim temel kanunu ve alanda yapılmış çalışmaları ölçüt alarak inceledik. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden dokümantasyon ve içerik analizi kullanılmıştır. Öğrenme ihtiyaçlarını belirleyen, öğretim ilke ve yöntemlerini belirlemekte öğrenme alanına katkı sağlayan kazanımlar incelendiğinde; öğrenci gelişim seviyesine uygun olmayan soyut kavramların yoğunluğu, gelişim seviyesinin üzerinde uzun anlatımların yer aldığı paragraflar, öğretim programı ile ders kitabının birbirini tamamlamadığı noktalar tespit edilmiştir. 43 adet etkinliğin yer aldığı ders kitabında aynı beceri alanını destekleyen etkinliklerin tekrarı dikkat çekmektedir. Öğrencinin ders kitabında aktif olmasını sağlayacak etkinlikler beklenmektedir. Günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle yeni nesil öğrenciler estetik ve görsel anlamda daha yüksek beklenti içerisindedirler. Bu açıdan ders kitabında görsel anlamda revizyona ihtiyaç duyulan noktalara dikkat çekilmiştir. Özellikle ünite kapakları ve baskı kalitesindeki eksiklikler dikkat çekmektedir. Çalışmamızın öğretim programları ve ders kitapları üzerine yapılacak çalışmalara katkı sunmasını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
With the developing and changing technology, we see that updates are made to course programs and books at certain intervals in the field of education and training, as in many other fields. In this study, we examined the 4th grade İDKAB course book, which the student encountered for the first time in the field of religious culture and moral knowledge in formal education, in the context of educational pedagogy. In the perspective of educational pedagogy, which focuses on the student and aims to maximize learning, we examined the achievements, activities, visuals and assessments in the course book by taking the curriculum, the basic law of national education and studies conducted in the field as criteria. Documentation and content analysis, which are qualitative research methods, were used in the research. When the achievements that determine learning needs and contribute to the field of learning in determining teaching principles and methods were examined; the density of abstract concepts that are not suitable for the student's development level, paragraphs that include long explanations above the development level, and points where the curriculum and the course book do not complement each other were determined. In the course book, which includes 43 activities, the repetition of activities supporting the same skill area is striking. Activities that will enable the student to be active in the course book are expected. With the influence of developing technology today, new generation students have higher expectations in terms of aesthetics and visuals. In this respect, attention has been drawn to the points in the textbook where visual revision is needed. In particular, the unit covers and deficiencies in printing quality are noteworthy. We hope that our study will contribute to studies on curriculum and textbooks.