Etnosentrizm ve duygusal dayanışma üzerinden bir mutfak kültürü değerlendirmesi: Kabakdağı Gürcü Köyü
A culinary culture evaluation through ethnocentrism and emotional solidarity: Kabakdağı Georgian Village
  1. Tez No: 952239
  2. Yazar: FATİH SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Etnosentrizm ve duygusal dayanışma tutumu ile kültürel sürdürülebilirlik arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu düşünceden hareketle bu tezde bulunduğu çevreden etnik köken ve dolayısıyla kültürel olarak ayrılan yönleri bulunan bir yerleşim yerinin mutfak kültürünün etnosentrizm ve duygusal dayanışma çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Etnosentrizm ve duygusal dayanışma ile mutfak kültürünü ilişkilendiren bu araştırmanın sofra alışkanlıkları, yemek çeşitleri, kullanılan malzemeler gibi konuları içeren mutfak kültürü literatüründen farklılaştığını ifade etmek mümkündür. Araştırmanın amacına istinaden Ordu ili Fatsa ilçesine bağlı Kabakdağı Köyü tercih edilmiştir. Buranın tercih edilmesi Gürcü kökenli Türk vatandaşlarının yerleşim yeri olmasından kaynaklanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla mülakat tercih edilmiştir. Belirli ölçütleri karşılayan on yedi kişinin görüşlerine başvurulmuştur. Ayrıca görüşmelerin araştırma alanında gerçekleştirilmesi nedeniyle gözlem yapma imkânı da yakalanmıştır. Görüşmelerle elde edilen veriler kültürel tanıtım, etnosentrizm ve duygusal dayanışmayı destekleyici ve engelleyici göstergeler ana temaları altında betimsel analize tabi tutulmuştur. Destekleyici göstergeler ana teması altında kültürel muhafaza, kültürel aktarım, kültürel üstünlük, kültürel aidiyet alt temaları yer almıştır. Engelleyici göstergeler ana temasında ise kuşak farkı, şehirleşme ve akrabalık ilişkisi bulunmaktadır. Genel bir değerlendirmeyle destekleyici göstergelerin öne çıktığı ifade edilebilir ki bu bulgu Kabakdağı'nda etnosentrizm ve duygusal dayanışma tutumunun yüksek olduğunu göstermektedir. Bu tutumun neticesinde köken mutfak kültürünün önemli bir kültürel miras olarak görüldüğü ve muhafazası ve aktarılması için çaba sarf edildiği ifade edilebilir. Buna karşın özellikle kuşak farkının etnosentrizm ve duygusal dayanışma tutumunun önünde bir engel olduğu ve genç neslin mutfak kültürünü sahiplenmede ve korumada beklentileri karşılamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a close relationship between cultural sustainability and the attitude of emotional solidarity and ethnocentrism. Based on this idea, this thesis aims to evaluate the culinary culture of a settlement that has aspects that are ethnically and therefore culturally distinct from its surroundings within the framework of ethnocentrism and emotional solidarity. It is possible to state that this research, which associates ethnocentrism and emotional solidarity with culinary culture, differs from the culinary culture literature, which includes topics such as dining habits, food types, and ingredients used. For the purpose of the research, Kabakdağı Village in Fatsa district of Ordu province was preferred. The reason for choosing this place is that it is a settlement area for Turkish citizens of Georgian origin. Interview via a semi-structured interview form was preferred as the data collection method. Seventeen people who met certain criteria were consulted. In addition, since the interviews were conducted in the research area, the opportunity to make observations was also provided. The data obtained through the interviews were subjected to descriptive analysis under the main themes of cultural promotion and indicators that supporting and inhibitory ethnocentrism and emotional solidarity. Under the main theme of supporting indicators, there are sub-themes of cultural preservation, cultural transmission, cultural superiority and cultural belonging. The main theme of the inhibitory indicators includes generation gap, urbanization and kinship relations. In a general evaluation, it can be stated that supportive indicators stand out, and this finding shows that ethnocentrism and emotional solidarity attitudes are high in Kabakdağı. As a result of this attitude, it can be said that the original culinary culture is seen as an important cultural heritage and efforts are made to preserve and transmit it. On the other hand, it was concluded that the generation gap in particular was an obstacle to ethnocentrism and emotional solidarity attitudes, and that the younger generation did not meet expectations in embracing and preserving the culinary culture.