Holografik ve simulatif evrenlerde özgürlük
Free will in holographic and simülative universes
- Tez No: 952246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, modern fizik teorileri arasında yer alan“holografik evren”ile din felsefesinin klasik özgür irade sorununu bütünlükçü/monist bir çerçevede ele almaktadır. Çalışmada bahsedilen mutlak bütünlüğün, töz itibarıyla monist yapıda olması yanı sıra hem parça hem de bütün olmak üzere her iki formda da ontik açıdan var olabilirliği ifade edilmektedir. Bu bağlamda ezelî bilgiyle insan fiillerindeki özgürlüğün uyum içinde anlamlandırılabilmesinin imkanı, kozmik bütünlük ve bilincin çok katmanlı doğası bağlamında ele alınmıştır. Bu amaca binaen öncelikle holografik ve simulatif evrenler fizik, nörobilim ve metafizik literatürü ışığında açıklanmakta ve holografik bütünlüğün imkanına değinilmektedir. Ardından bu teorik zemin özgür irade tartışmalarındaki birtakım bakış açıları ve kavramlar dahilinde yorumlanmaktadır. Sonuç olarak, mutlak bütünlüğün mahiyetinde zaman dışı olarak belirlenmiş olasılık alanının, cüzi bilince sınırlı fakat gerçek bir tercih sahası tanıyabileceği, böylece insanların seçimlerini mutlak bilgi ile çelişmeden özgürce gerçekleştirebileceği fikrine ulaşılmıştır. Paradigma dahilinde“bağlı özgürlük”olarak adlandırdığımız teolojik-bilimsel temelli bu fikrin, fatalist anlayışlara alternatif teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the classical problem of free will in the philosophy of religion within a holistic and monistic framework, drawing upon the“holographic universe”theory from modern physics. It is argued that the absolute unity mentioned in the study, while being monistic in essence, can ontically exist in both forms, as a part and as the whole. In this context, the study investigates whether eternal knowledge and the freedom of human actions can be harmoniously interpreted within the framework of cosmic wholeness and the multilayered nature of consciousness. To this end, first of all the concepts of holographic and simulative universes are explained in light of physics, neuroscience, and metaphysical literature, and the possibility of holographic wholeness is addressed. This theoretical ground is then interpreted through various perspectives and concepts within the free will debate. Consequently, the study concludes that the timelessly determined realm of possibilities inherent in absolute unity can grant each particular consciousness a limited yet genuine sphere of choice. This allows for the idea that humans can make their choices freely without contradicting absolute knowledge. This theologically and scientifically grounded idea, which we term“dependent freedom”within this paradigm, is intended to offer an alternative to fatalistic views.