Spor giyimde kullanılan akıllı tekstillerin fonksiyonellik ve tasarım açısından incelenmesi
Functional and design analysis of smart textiles used insportswear
  1. Tez No: 952248
  2. Yazar: YASEMİN SAYINER GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Spor alanında akıllı tekstiller, hem performansı artırmak hem de sporcunun sağlığını ve güvenliğini korumak için giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu tekstil ürünleri, sporcunun fiziksel durumunu izleyebilmek için sensörler ve diğer teknolojilerle donatılmıştır. Örneğin, kalp atış hızı, vücut sıcaklığı ve terleme oranı gibi verileri ölçebilen akıllı spor kıyafetleri, sporcunun antrenmanını daha bilinçli bir şekilde planlamasına olanak tanır. Bu sayede sporcular, fiziksel kapasitelerini daha iyi anlayarak daha etkili bir performans sergileyebilirler. Kasları destekleyen ve titreşimleri azaltan kompresyon giysileri, sporcunun performansını artırırken yorgunluk hissini azaltır. Aşırı sıcak veya soğuk havalarda termal özelliklere sahip akıllı tekstiller, vücut sıcaklığını dengede tutarak konfor sağlar. Ayrıca, açık hava sporlarında UV ışınlarına karşı koruma sağlayan kumaşlar ya da gece görüşü için yansıtıcı malzemeler, spor sırasında güvenliği artırır. Gelecekte, spor için geliştirilen akıllı tekstillerin kişiye özel hale gelmesi bekleniyor. Yapay zekâ teknolojileriyle entegre edilen bu ürünler, kullanıcıya anlık geri bildirim sağlayarak sporcunun performansını daha da optimize edecek. Bu gelişmeler, sporcuların hem performanslarını artırmalarını hem de sağlıklarını korumalarını kolaylaştıracak. Akıllı tekstiller, spor dünyasında yalnızca bir yenilik değil, aynı zamanda vazgeçilmez bir araç haline geliyor.
Özet (Çeviri)
In the field of sports, smart textiles are becoming increasingly important, both to enhance performance and to protect the health and safety of the athlete. These textiles are equipped with sensors and other technologies to monitor the athlete's physical condition. For example, smart sportswear that can measure data such as heart rate, body temperature and perspiration rate allows the athlete to plan their training in a more informed way. In this way, athletes can better understand their physical capabilities and perform more effectively. Compression garments that support muscles and reduce vibrations improve athlete performance and reduce fatigue. In extremely hot or cold weather, smart textiles with thermal properties provide comfort by keeping body temperature in balance. In addition, fabrics that protect against UV rays in outdoor sports or reflective materials for night vision increase safety during sports. In the future, smart textiles developed for sports are expected to become personalized. Integrated with artificial intelligence technologies, these products will provide instant feedback to the user, further optimizing the athlete's performance. These developments will make it easier for athletes to both improve their performance and protect their health. Smart textiles are becoming not only an innovation but also an indispensable tool in the world of sports.