Hûd sûresi bağlamında helâk edilen kavimlerin Fî Zılâli'l Kur'ân ve Tefsîrü'l Münîr adlı tefsirlerde mukayeseli incelenmesi
Comparative study of the destroyed tribes in the context of Surah Hud in the work called Fî Zilâli'l Kur'ân and Tefsirü'l Münîr
- Tez No: 952252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İYİBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, insanoğlunun dünya ve âhiret saâdetini temin etmek için gerekli olan hakikatleri eksiksiz bir üslûpla beyan etmiştir. Bu beyan sürecinde, muhatap kitlenin zihninde ve kalbinde derin tesirler bırakan özgün bir anlatım yöntemi benimsemiştir. Söz konusu yöntemler arasında, geçmişte yaşamış toplulukların hayatlarından kesitler sunan kıssalar önemli bir yer tutmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'de pek çok sûrede, bu toplulukların başından geçen olaylara detaylı şekilde atıflar yapılmıştır. Özellikle Hûd Sûresi, helâka uğramış kavimlerin âkıbetlerini tasvir eden pasajlarla dikkat çeker. İlahî kelamın evrensel niteliği, onun mesajını yalnızca belli bir dönemle sınırlamaz; aksine, insanlık tarihinin her safhasına hitap eden bir rehber olma özelliği taşır. Dolayısıyla Kur'ân kıssaları, ilk muhataplar için bir hidâyet kaynağı olmanın yanı sıra, vahyin indiği dönemdeki insanlara ve sonraki nesillere ibret, öğüt, hatırlatma ve uyarı işlevi görmüştür. Tefsir geleneğinde, kıssaların yorumlanışı ve helâk olan kavimlere dair çıkarımlar, müfessirlerin metodolojik yaklaşımlarına göre farklılık arz etmiştir. Bu bağlamda, Seyyid Kutub'un Fî Zılâli'l-Kur'ân ve Vehbe Zuhaylî'nin et-Tefsîrü'l-Münîr adlı eserleri, Hûd Sûresi ekseninde helâk edilen toplulukların tahlilinde öne çıkan iki kaynaktır. Çalışmada öncelikle her iki müfessirin biyografileri, ilmî birikimleri, tefsir anlayışları ve yöntemleri ele alınmıştır. Ardından, her iki tefsirdeki helâk edilen kavimlerle ilgili yorumlar karşılaştırmalı olarak incelenmiş; benzerlikler, farklılıklar ve bakış açıları ortaya konulmuştur. Bu analiz, Kur'ân kıssalarının tarihsel bağlamının yanı sıra çağdaş dünyaya nasıl mesajlar taşıdığını anlamaya katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran has expressed in a flawless style the truths necessary to ensure the happiness of humanity in this world and the hereafter. In this process of expression, a unique narrative method has been adopted that has left a deep impact on the minds and hearts of the addressees. Among these methods, stories that present sections from the lives of communities that lived in the past have an important place. Many surahs in the Holy Quran make detailed references to the events that these communities went through. The Surah Hud draws attention with passages that describe the fates of nations that were destroyed. The universal nature of the divine word does not limit its message to a specific period; on the contrary, it has the characteristic of being a guide that addresses every stage of human history. Therefore, in addition to being a source of guidance for the first addressees, the stories of the Quran serve as a lesson, advice, reminder and warning for the people of the period when the revelation was revealed and for the following generations. In the tradition of interpretation, the interpretation of the stories and the inferences regarding the destroyed nations differ according to the methodological approaches of the commentators. In this context, Sayyid Qutb's Fi Zilali'l-Quran and Vehba Zuhayli's et-Tafsir al-Munir are two prominent sources in the analysis of the communities destroyed in the context of Surah Hud. In the study, the biographies, scientific knowledge, interpretation and methods of both commentators are first discussed. Then, the interpretations regarding the destroyed nations in both commentaries are examined comparatively; similarities, differences and points of emphasis are revealed. This analysis aims to contribute to understanding the historical context of the Quranic stories as well as how they convey messages to the contemporary world.