İlkokullarda aile eğitimi uygulamalarının etkililiğine yönelik çok aşamalı bir değerlendirme: Bir karma yöntem araştırması
A multi-stage evaluation of the effectiveness of family education programs in elementary schools: A mixed methods study
  1. Tez No: 952253
  2. Yazar: UĞUR TEKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda yürütülen aile eğitimi uygulamalarını; veliler ve eğitimcilerin (eğiticiler, öğretmenler ve okul yöneticileri) görüşleri doğrultusunda bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmektir. Bu kapsamda, mevcut aile eğitimi uygulamaları içerik, uygulama süreci, okullarda aile katılımına etkisi ve genel etkililik düzeyi açısından incelenmiştir. Araştırmada karma yöntem ve çok aşamalı desen bir arada kullanılmış olup, çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, Türkiye genelinde ailelere yönelik yürütülen aile eğitimi programlarının etkililiği; okul yöneticileri, öğretmenler, programlarda görev alan eğiticiler ve bu programlara katılan velilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. İkinci aşamada, söz konusu aile eğitimlerine katılan veliler, öğretmenler, okul yöneticileri ve eğiticiler aracılığıyla programın uygulanışına, içeriğine, işleyişine ve okul-aile etkileşimine katkısına ilişkin derinlemesine veriler elde edilmiştir. Üçüncü aşamada ise her iki aşamadan elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak analiz edilerek yorumlanmış; uygulamaların güçlü ve gelişime açık yönleri belirlenmiş, geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu ilindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda ve Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görev yapan eğitimciler ile bu kurumlarda düzenlenen aile eğitimlerine katılan veliler oluşturmaktadır. Nicel veriler 106 veli ve 112 eğitimciden; nitel veriler ise 10 veli ile 10 eğitimciden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme araçları kullanılmış; analiz sürecinde betimsel istatistikler ve tümevarımsal analiz yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular; aile eğitimlerine tüm bireylerin katılımının önemli olduğunu, bu eğitimlerin çocukların gelişimini desteklediğini, tanıtım faaliyetlerinin yetersiz kaldığını ve çok amaçlı aile eğitim merkezlerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, eğitim içeriklerinin güncellenmesi, eğiticilerin özel bir eğitim sürecinden geçirilmesi, materyallerin zamanında ve eksiksiz sağlanması, programların esnek yapıda tasarlanması ve uygulamalı örneklere daha fazla yer verilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Eğiticiler ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında köprü görevi üstlenecek bir koordinatör ihtiyacı ve eğitimlerin ailelerin okul etkinliklerine katılımını artırıcı etkisi dikkat çekici diğer bulgular arasında yer almıştır. Sonuç olarak, çok aşamalı desen ve karma yöntem yaklaşımıyla yürütülen bu araştırmanın, ilkokul düzeyindeki aile eğitimi uygulamalarını çok boyutlu ve kapsamlı bir şekilde ele alarak mevcut uygulamaların geliştirilmesine katkı sunması ve bu yönüyle alanyazına özgün bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate family education practices implemented in primary schools through a holistic approach based on the views of parents and educators ((trainers, teachers and school administrators). In this context, current family education practices were examined in terms of content, implementation processes, their impact on parental involvement in schools, and overall effectiveness. A mixed-methods approach and a multi-phase design were employed in the research, which was conducted in three phases. In the first phase, the effectiveness of family education programs implemented nationwide in Türkiye was evaluated based on the perspectives of school administrators, teachers, trainers involved in these programs, and participating parents. In the second phase, in-depth data were collected through parents, teachers, school administrators, and trainers regarding the implementation, content, operation of the program, and its contribution to school-family interaction. In the third phase, the findings from the first two phases were comparatively analyzed and interpreted; strengths and areas for improvement of the practices were identified, and concrete recommendations for improvement were provided. The study group consisted of educators working in public primary schools and Guidance and Research Centers affiliated with the Ministry of National Education in Ordu province during the 2023–2024 academic year, as well as parents who participated in family education programs conducted in these institutions. Quantitative data were collected from 106 parents and 112 educators, while qualitative data were obtained from 10 parents and 10 educators. Measurement tools developed by the researcher were used in the data collection process, and the data were analyzed using descriptive statistics and inductive analysis. The findings revealed that participation of all stakeholders in family education is crucial, such programs support children's development, promotional efforts remain insufficient, and there is a need for multi-purpose family education centers. Additionally, it was emphasized that the content of the programs should be updated, trainers should receive specialized training, materials should be provided on time and in full, the programs should be designed with a flexible structure, and more practical examples should be included. The need for a coordinator to serve as a bridge between trainers and the Ministry of National Education, as well as the programs' role in enhancing parental involvement in school activities, emerged as other noteworthy findings. In conclusion, this study, conducted using a multi-phase design and a mixed-methods approach, is expected to contribute to the improvement of current family education practices at the primary school level by providing a comprehensive and multidimensional evaluation, thereby offering an original contribution to the literature.