Yenilenebilir enerji sektöründe firmaların kurumsal sürdürülebilirlik performansının ölçümü
Measuring the corporate sustainability performance of firms in the renewable energy sector
  1. Tez No: 952333
  2. Yazar: HAKKI AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının nesnel bir yaklaşımla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'de Borsa İstanbul'da işlem gören AYDEM Yenilenebilir Enerji A.Ş.'nin 2019-2023 yılları arasındaki sürdürülebilirlik düzeyi analiz edilmiştir. Çalışmada kurumsal sürdürülebilirlik üç temel boyutta ele alınmıştır: ekonomik, çevresel ve sosyal. Bu boyutlara ilişkin çok sayıda gösterge kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın yöntemsel kısmında Çok Kriterleri Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımlarından Entropi ve MARCOS (Measurement of Alternatives and Ranking according to Compromise Solution) yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Öncelikle kriterlerin göreli önem derecelerinin belirlenmesi için nesnel tabanlı Entropi yöntemi uygulanmış, ardından bu ağırlıklar MARCOS yöntemine entegre edilerek her yıl için sürdürülebilirlik performansı sıralaması elde edilmiştir. Analiz sonucunda, AYDEM Enerji'nin sürdürülebilirlik performansının yıllara göre değişkenlik gösterdiği, 2022 yılının genel anlamda en yüksek performans yılı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, özellikle çevresel göstergelerde yapılan iyileştirmelerin ve ekonomik istikrarın etkili olduğunu göstermektedir. 2020 yılı ise pandeminin etkisiyle tüm boyutlarda performansın gerilediği bir yıl olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmayla Entropi ve MARCOS yöntemlerinin entegre kullanımının, sürdürülebilirlik değerlendirmelerinde karar destek aracı olarak etkin biçimde kullanılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca bu yöntemsel çerçevenin enerji sektöründe faaliyet gösteren diğer firmalara da uygulanabilir olması, yöntemin genellenebilirliğini ve uygulama değerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the corporate sustainability performance of firms operating in the renewable energy sector through an objective and systematic approach. In this context, the sustainability performance of AYDEM Renewable Energy Inc., a company listed on Borsa Istanbul, was analyzed for the period between 2019 and 2023. The study addressed corporate sustainability in three dimensions: economic, environmental, and social. Numerous indicators related to these dimensions were used in the assessment. Methodologically, two Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods were integrated: Entropy and MARCOS (Measurement of Alternatives and Ranking according to Compromise Solution). First, the Entropy method was applied to determine the objective weights of the evaluation criteria. These weights were then used in the MARCOS method to rank the sustainability performance of each year. The analysis revealed that the sustainability performance of AYDEM varied over the years, with 2022 being the year with the highest overall performance. This result indicates that improvements in environmental indicators and economic stability played a significant role. In contrast, 2020 was identified as the lowest-performing year due to the adverse effects of the COVID-19 pandemic across all dimensions. This study demonstrated that the integrated use of Entropy and MARCOS methods can serve as an effective decision-support tool in sustainability assessments. Furthermore, the applicability of this methodological framework to other firms in the energy sector enhances its generalizability and practical relevance.