Architectural narratives and visitor experience: A multilayered study of Three Art Museums in Istanbul
Mimari anlatılar ve ziyaretçi deneyimi: İstanbul'daki Üç Sanat Müzesinin çok katmanlı bir çalışması
  1. Tez No: 952346
  2. Yazar: EZGİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CEYLANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Günümüzde müze mimarisi, kurumsal kimlikleri ve ziyaretçi deneyimlerini barındıran aktif bir aktör olarak ortaya çıkmaktadır. Bu doktora araştırması, son yıllarda amaca özel tasarlanmış ve inşa edilmiş sanat müzelerinin mimari söylemlerinin kurumsal kimlikleri nasıl ilettiğini ve ziyaretçilerin bu mekânsal anlatılarla nasıl ilişkiye geçtiklerini, onları nasıl yorumladıklarını veya dönüştürdüklerini incelemektedir. İstanbul'da önde gelen üç çağdaş ve modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, Arter ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne odaklanan çalışma, kurumsal söylem, mimari temsil ve ziyaretçi deneyimi arasındaki karşılıklı etkileşimi araştırmaktadır. Kurumsal söylemler ve ziyaretçi deneyimleri için nitel yöntemler kullanan bu çalışma, mimari kararların küratöryel ideolojiler, kültürel konumlandırma ve kamusal katılım stratejileriyle nasıl uyumlandığını ve bunları nasıl ifade ettiğini ortaya koymaktadır. Yapılan karşılaştırmalı analiz, kurumların kültürel ve ideolojik mesajlarını mekânsal tasarımlarına stratejik olarak nasıl yerleştirdiklerini vurgulamaktadır.Bulgular, incelenen üç müze arasında önemli farklılıklar ve benzerlikler olduğunu ortaya koymakta ve kurumların mimari anlatılar aracılığıyla ziyaretçileriyle kurdukları nüanslı ilişkilere dikkat çekmektedir. Bu araştırma, müze mimarisini kurumsal stratejilerin sosyal yorumlarla kesiştiği söylemsel bir alan olarak konumlandırarak, müze mimarisi tartışmasını estetik kaygıların ötesine taşıyarak daha geniş sosyo-kültürel bağlamlara açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Museum architecture today emerges as an active agent embodying institutional identities and visitor experiences. This doctoral research investigates how architectural discourses of recently designed, purpose-built art museums communicate institutional identities and how visitors engage, interpret, or transform these spatial narratives. Focusing on three prominent contemporary and modern art museums in Istanbul, Istanbul Modern, Arter, and the Istanbul Museum of Painting and Sculpture, the study explores the interplay between institutional discourse, architectural representation, and visitor experience. Employing qualitative methods for institutional discourses and visitor experiences, this study reveals how architectural decisions align with and express curatorial ideologies, cultural positioning, and public engagement strategies. The comparative analysis highlights how institutions utilise architecture strategically, embedding cultural and ideological messages within their spatial designs. Findings show significant divergences and convergences among the three museums, emphasising the nuanced relationships institutions establish with their visitors through architectural narratives. This research contributes conceptually by positioning museum architecture as a discursive field where institutional strategies intersect with social interpretations, thereby extending the discussion of museum architecture beyond aesthetic concerns into broader socio-cultural contexts.