Çin yatırımlarının Afrika Boynuzu'ndaki altyapı gelişimine etkisi Cibuti ve Etiyopya üzerine bir örnek olay incelemesi
The influence of chinese investment on infrastructure development in the horn of Africa: A case study of Djibouti and Ethiopia
  1. Tez No: 952354
  2. Yazar: OSMAN WARSAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  6. Anahtar Kelimeler: (yatırım, altıyapı, Ekonomik büyüme, jepolitik, borç etkileri ), (Investment, Infrastructure, Economic Growth, Geopolitical, Debt Implications)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çin yatırımları yirmi yılda Cibuti ve Etiyopya'daki altyapıyı geliştirdi. Limanlar, otoyollar, endüstriyel ve ticari bölgeler, demiryolları, su ağları, iletişim ve enerji, küresel trendlere ve kentsel dönüşümlere uyum sağlayacak şekilde geliştirildi. Bu yatırımlar, 2023'te Etiyopya'nın GSYİH'sını 163 milyar dolara, Cibuti'ninkini ise 4,1 milyar dolara çıkardı. Çin yatırımları aynı zamanda konut kompleksleri inşa ederek ve sağlık, eğitim ve teknolojiyi iyileştirerek ekonomik bağları iyileştirdi, gelir kaynaklarını çeşitlendirdi ve kentsel değişimi sağladı. Bu çalışma, bu yatırımların önemli ve olumlu ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmedeki etkinliğini değerlendirmekte ve aynı zamanda bu yatırımların hem olumlu hem de olumsuz yansımalarını öngörmektedir. Çalışma, Çin yatırımlarından kaynaklanan gelişimi değerlendirmek için Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası kuruluşlar tarafından sağlanan, iki ülkenin ekonomik istatistiklerine dayanan bir metodoloji kullanıyor. Üstelik Cibuti ve Etiyopya, ekonomik ittifakları sayesinde onlarca yıldır ticari ilişkileri sürdürüyor. Rapor aynı zamanda iki ülkenin dış borcunu da analiz ederek, kritik mali, ekonomik ve jeopolitik kararlarını etkileyecek potansiyel bir borç krizine işaret ediyor. Makale, bu borçların iç pazarlar üzerindeki etkisini ve Çin uzmanlığına bağımlılığı inceliyor.
Özet (Çeviri)
Chinese investments have improved infrastructure in Djibouti and Ethiopia over two decades. Ports, highways, industrial and commercial zones, railways, water networks, communications, and energy have developed to match global trends and urban transitions. These investments increased Ethiopia's GDP to $163 billion and Djibouti's to $4.1 billion in 2023. Chinese investments have also improved economic ties, diversified revenue sources, and urban change by building residential complexes and improving health, education, and technology. This study evaluates the efficacy of these investments in realizing substantial and favorable economic development, while also anticipating both the positive and negative repercussions of these investments. The study employs a methodology grounded in economic statistics from the two nations, provided by international organizations such as the World Bank and the International Monetary Fund, to assess the development resulting from Chinese investments. Moreover, Djibouti and Ethiopia have maintained commercial contacts for decades, owing to their economic alliance. The report also analyzes the foreign debt of the two nations, indicating a potential debt crisis that will influence their critical financial, economic, and geopolitical decisions. The paper examines the influence of these debts on domestic markets and dependence on Chinese expertise.