Language hierarchies at work: Family language policies of Turkish-Arabic bilingual families living in Hatay
Dil hiyerarşileri işleyişte: Hatay'da yaşayan Türkçe-Arapça ikidilli ailelerin aile dil politikaları
- Tez No: 952376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL ERÖZ, PROF. DR. BİLAL KIRKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu doktora çalışması, Hatay'da yaşayan ve anadili Arapça olan bir topluluğa mensup beş Türkçe-Arapça anadilli ailenin aile dil politikalarını araştırmayı hedeflemiştir. Çalışmada aynı zamanda çocukların aile dil politikalarını şekillendirmedeki rolü araştırılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda etnografik durum çalışma deseni kullanılmıştır. Veriler, ailelerin evlerinde yapılan gözlemler, aile etkileşimlerinin video kayıtları ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Veri analizine Spolsky'nin üç bileşenli Aile Dil Politikası modeli yön vermiş, Braun ve Clarke'ın (2021) Refleksif Tematik Analiz (RTA) yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda Spolsky'nin Aile Dil Politikası modeline bağlı beş ana tema ve bunlara bağlı alt temalar oluşturulmuştur. Katılımcı ailelerin dil ideolojilerine yönelik bulgular, ailelerin Türkçe ve Arapçayı bu dillere atfettikleri işe yararlık ve değer algıları doğrultusunda önem sırasına koyduğunu göstermiştir. Dil pratiklerine ilişkin bulgular katılımcı ebeveynlerin dil tercihlerini muhataplarına ve etkileşimin konusuna göre düzenlediklerini göstermiştir. Aynı zamanda katılımcılar büyükanne ve büyükbabaların çocukların Arapça öğrenimine etkileri üzerine iki zıt fikir ortaya koymuştur. Dil pratikleri ile ilgili bir diğer bulgu çoğu ebeveynin dini bayramlar ve cenaze törenleri gibi durumlarda Arapçayı tercih ettiğini göstermiştir. Bu durum Grosjean'ın (1997) Tamamlayıcılık İlkesi'ne işaret etmektedir. Buna ek olarak, ebeveynlerin çocuklarına sevgi ve şefkat ifade ederken Arapçayı tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Dil yönetimine dair bulgular ailelerin dil ideolojileri ile bağlantılı olarak Arapçanın aktarımı için genelde müdahaleci olmayan serbest bir tutum sergilediklerini göstermiştir. Son olarak, bulgular çocukların toplum diline karşı tutum ve yatkınlıklarında bireysel farklılıklar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation aimed to explore family language policies of five Turkish-Arabic bilingual families in an Arabic speaking community in Hatay. It also sought to understand the role of children in shaping their families' language policies. Ethnographic case study design was employed for the purposes of the study. Data were collected through observations in families' home settings, video recordings of family interactions and semi-structured interviews. Data analysis was guided by Spolsky's tripartite FLP model and Braun and Clarke's (2021) Reflexive Thematic Analysis (RTA). The analysis yielded five main themes and sub-themes related to the three components of Spolsky's FLP model. Findings related to the participant parents' language ideologies revealed that they ranked Turkish and Arabic based on their perceptions of utility and value of these languages in the present day. For language practices, the findings revealed that participant parents adjusted their language based on the interlocutor and content of the interactions. Besides, participants held two conflicting beliefs about the role of grandparents on their children's learning of Arabic. Another finding concerning language practices was that most parents preferred Arabic on occasions like religious holidays and funeral ceremonies pointing to the complementarity principle by Grosjean (1997). In addition, parents expressed their endearment, love and affection to their children in Arabic. As for language management, in general parents displayed a non-interfering, laissez-faire attitude regarding the transmission of Arabic in line with their language ideologies. Finally, the findings revealed individual variations in children's attitude to and aptitude for the community language.