Political economy of Türkiye-Serbia relations (2000-2024)
Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin ekonomi politiği (2000-2024)
- Tez No: 952385
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, 2000-2024 yılları arasında Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkinin ekonomi politiğini incelemekte ve her iki devletin neoliberal yeniden yapılanması, değişen bölgesel ve uluslararası dinamikler bağlamında ikili ilişkilerinin gelişimine odaklanmaktadır. Çalışma, iki devletin piyasa liberalleşmesine giden yollarını inceleyerek, Türkiye'nin kapitalizme önceden entegrasyonunu ve Sırbistan'ın çatışma sonrası geçiş sürecini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin altyapı yatırımları, kurumsal mekanizmalar, iş ağları ve ticaret anlaşmalarıyla tamamlanan dışa dönük ekonomik stratejisinin, Sırbistan ekonomisine katılımını arttırmak için nasıl kullanıldığı analiz etmektedir. Öte yandan, Sırbistan'ın çok yönlü bir dış politika arzusu ve doğrudan yabancı yatırıma olan ihtiyacı, Türk sermayesinin inşaattan imalata kadar çeşitli sektörlere girmesi için alan sağlamıştır. Bu tez aynı zamanda bölgesel jeopolitik değişimlerin Batı'nın egemen olduğu çerçeveler içinde nasıl bir iş birliği alanı açtığını da değerlendirmektedir. Çalışma, siyasi farklılıklara rağmen ekonomik bağların arttığı, ancak uluslararası düzendeki çevresel konumlarının dayattığı sınırlamaların devam ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political economy of the relations between Türkiye and Serbia from 2000 to 2024, focusing on the development of bilateral relations within the context of the neoliberal restructuring of both states, changing regional and international dynamics. Through an exploration of the two states' paths towards market liberalization, this study demonstrates Türkiye's prior integration into capitalism and Serbia's post-conflict transition. Additionally, it analyzes how Türkiye's outward-oriented economic strategy, complemented by infrastructure investments, institutional mechanisms, business networks, and trade agreements, has been used to upgrade its involvement in Serbia's economy. On the other hand, Serbia's desire for a multi-vector foreign policy, along with its need for foreign direct investment has provided space for Turkish capital to enter diverse sectors, ranging from construction and retail to manufacturing. This thesis also assesses how regional geopolitical changes have opened up space for cooperation within Western-dominated frameworks. The thesis concludes that despite political divergences, economic ties have grown, but there continue to be bounds imposed by their peripheral position in the international order.