Bottled or filtered water: Anticipating the factors that determine the preferences in water consumption behavior
Şişelenmiş su mu yoksa filtrelenmiş su mu? Su tüketim tercihlerini belirleyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 952387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Suudi Arabistan'da sürdürülebilir su tüketimine yönelik tüketici niyetlerini ve davranışlarını etkileyen psikolojik, duygusal ve bağlamsal faktörleri incelemektedir. Araştırma, Planlı Davranış Teorisi (TPB) çerçevesine dayanmakta ve modele duygusal etkiler ile dışsal faktörler eklenerek, tüketicilerin şişelenmiş su yerine filtrelenmiş suyu veya musluk suyunu tercih etme nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Veriler yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmış ve korelasyon analizi, doğrusal regresyon ve ikili lojistik regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, sağlık ve güvenlik algıları, tat tercihleri, algılanan davranışsal kontrol ve duygusal gerginlik gibi değişkenlerin niyet üzerinde en güçlü etkileri gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, tüketici tercihleri hem niyet hem de önceki davranış tarafından anlamlı bir şekilde etkilenmiştir; bu da TPB'nin temel varsayımını desteklemektedir. Kültürlerarası karşılaştırmalar, Türk tüketicilerin güvenlik ve alışkanlık gibi rasyonel faktörlerden daha fazla etkilendiğini, buna karşılık Suudi tüketicilerin daha çok ahlaki duygular ve sorumluluk hissi ile hareket ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, birçok katılımcının günlük işler için filtrelenmiş su kullandığı, ancak içme suyu olarak şişelenmiş suyu tercih ettiği gözlemlenmiştir. Bu davranış büyük ölçüde güven endişelerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the psychological, emotional, and contextual factors influencing consumer intentions and behaviors toward sustainable water consumption in Türkiye and Saudi Arabia. Grounded in the Theory of Planned Behavior (TPB) and extended to include emotional and external convenience influences, the research examined the motivations behind choosing filtered or tap water over bottled water. Data were collected through a structured questionnaire and analyzed using correlation analysis, linear regression, and binary logistic regression. The findings revealed that attitudes toward health and safety, taste preferences, perceived behavioral control, and emotional nervousness were among the strongest predictors of intention. Actual behavior was significantly influenced by intention and past behavior, supporting TPB's core proposition. Cross-cultural comparisons highlighted that Turkish participants were more driven by rational considerations such as safety and habit, whereas Saudi participants were more influenced by moral emotions and perceived responsibility. The study also revealed nuanced behavior, where consumers use filtered water for daily tasks but prefer bottled water for drinking due to trust concerns.