Charting the middle way: Varieties of middle power response to economic statecraft
Orta yolu çizmek: Ekonomik devlet idaresine orta güçlerin çeşitli tepki türleri
  1. Tez No: 952388
  2. Yazar: NİLAY BERİL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN KÖSTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, orta güçlerin dünya siyasetinde ekonomik devlet idaresinin artan kullanımında nasıl yol aldıklarını incelemektedir. Hedef devletleri ya itaatkâr ya da meydan okuyan olarak ele alan mevcut literatürden ayrılarak şu soruyu sorar: Orta güçler dış ekonomik baskıya nasıl tepki verir? Çalışma, seçimi maddi maliyet eşikleri, içsel getiriler ve kurumsal ya da koalisyon oluşturma fırsatları tarafından şekillenen Uyum, Katılım, Çeşitlendirme ve Direnişten oluşan dört aşamalı bir süreklilik geliştirmektedir. Her yolun nedensel mantığını teorileştirdikten sonra, çerçeve farklı bölgeler ve sektörlerdeki politika dizilerini izleyen karşılaştırmalı ampirik analizler aracılığıyla test edilir. Tipolojik teori kurumuna dayanan bu çalışma, ekonomik maliyetlerin, iç teşviklerin ve koalisyon seçeneklerinin farklı kombinasyonlarının orta güçlerin ekonomik devlet yönetimine verdiği tepkileri nasıl yönlendirdiğini haritalandırıyor ve baskı yoğunlaştığında devletlerin ticareti, yatırımı ve diplomasiyi nasıl yeniden kalibre ettiğini haritalayan on iki gözlemlenebilir sonuçla yapılandırılmış bir karşılaştırma içeriyor. Bulgular, orta güçlerin nadiren basit bir ikili seçenekle karşı karşıya kaldığını; teşvikler, iç koalisyonlar ve piyasa yapıları evrildikçe dört strateji içindeki çıktıları harmanlayıp yeniden sıraladıklarını göstermektedir. Ekonomik devlet idaresi ile orta güç literatürlerini birleştirerek tez, güç asimetrilerine dair çok daha incelikli bir anlayış sunar ve uyarlanabilir aktörlüğü öngören ölçülü ekonomik araçların tasarımını açıklığa kavuşturmak için rehberlik sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how middle powers navigate the rising use of economic statecraft in world politics. Departing from the existing literature that treats target states as either compliant or defiant, it asks: How do middle powers respond to external economic pressure? The dissertation develops a four-stage continuum of Accommodation, Engagement, Diversification, and Resistance, whose selection is shaped by material cost thresholds, domestic pay-offs, and institutional opportunities. After theorizing the causal logic of each pathway, the framework is tested through comparative empirical analyses that trace policy sequences in different regions and sectors. Building on typological theory-making, this study maps how different combinations of economic costs, domestic incentives, and coalition options drive middle-power responses to economic statecraft and includes a structured comparison that identify twelve observable outcomes that map how states recalibrate trade, investment, and diplomacy when coercion intensifies. The findings show that middle powers rarely face a simple binary choice: they blend and reorder the outcomes within four strategies as incentives, domestic coalitions, and market structures evolve. By bridging economic statecraft and middle power literatures, the thesis advances a much more refined understanding of power asymmetries and offers guidance for elucidating the designation of measured economic tools that anticipate adaptive agency.