The mediating role of narcissism and its subtypes in the relationship between relational needs satisfaction and attitudes toward infidelity
İlişkisel ihtiyaçlarda doyum ile aldatmaya yönelik tutum arasındaki ilişkide narsizm ve altboyutlarının aracı rolü
- Tez No: 952386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Türk örnekleminde (N = 281) ilişkisel ihtiyaç doyumu (İİD), patolojik narsizm (PN) ve aldatmaya yönelik tutumlar (AYT) arasındaki ilişkileri ve narsizmin aracı rolünü incelemiş; cinsiyet, yaş ve geçmiş aldatma durumuna göre farkları araştırmıştır. Geçerli Türk ölçekleri kullanılarak çevrimiçi anketlerle veri toplanmış; korelasyon, aracı ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bulgular, RNSS ile ATIS arasında anlamlı bir ilişki veya PN'nin aracı rolünü göstermemiş, ancak RNSS-PNI arasındaki negatif ilişkinin hipotezini kısmen desteklemiştir (r = -.22, p < .001). Erkekler ve aldatma deneyimi olanlar daha olumlu ATIS skorları bildirmiş (p < .05), yaş farkları PNI alt boyutlarında ortaya çıkmış, ancak ATIS ve RNSS'de fark bulunmamıştır. AYT'nin düşük güvenilirliği (α = .56), sosyal arzu edilirlik önyargısı ve kadın ağırlıklı örneklem (%83,3) bulguları sınırlamıştır. Türkiye'nin kolektivist normları olumlu yanıtları kısıtlamış olabilir. Bulgular, aldatma tutumlarının ölçülmesinde metodolojik ve kültürel zorlukları vurgulamakta, örtük ölçümler ve çeşitli örneklemler önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships among relational needs satisfaction (RNSS), pathological narcissism (PNI), and attitudes toward infidelity (ATIS) in a Turkish sample (N = 281), exploring narcissism's mediating role and differences by gender, age, and past infidelity status. Using validated Turkish scales, data were collected via online surveys and analyzed through correlation, mediation, and comparative analyses. Findings revealed no significant association between RNSS and ATIS or PNI's mediation, partially supporting the hypothesized negative RNSS-PNI relationship (r = -.22, p < .001). Men and individuals with infidelity experience reported more permissive ATIS scores (p < .05), while age differences emerged in PNI subdimensions but not ATIS or RNSS. The ATIS's low reliability (α = .56), social desirability bias, and female-heavy sample (83.3%) likely limited findings. Turkey's collectivistic norms may have constrained permissive responses. Results highlight methodological and cultural challenges in studying infidelity attitudes, suggesting future research employ implicit measures and diverse samples.