Place and identity in Thomas Hope's Anastasius, Or, Memoirs of a Greek: The dynamics of self-exile and belonging
Thomas Hope'un Anastasius or, Memoirs of a Greek adlı eserinde yer ve kimlik: Gönüllü sürgün ve aidiyet dinamikleri
  1. Tez No: 952409
  2. Yazar: MERVE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Thomas Hope'un Anastasius, or, Memoirs of a Greek adlı romanında kimlik ve mekân arasındaki ilişkiyi, duygusal coğrafya bağlamında inceleyerek sürgün ve aidiyetsizlik temalarına odaklanmaktadır. 18. yüzyıl sonu Osmanlı coğrafyasında geçen anlatı, mekânın sosyo-politik ve sosyo-kültürel boyutlarının uyandırdığı duygusal koşullar tarafından şekillenen kahramanın akışkan kimliğini ve bunun doğrusal olmayan dönüşümünü yansıtır. Çalışma, insan merkezli, duygusal ve hayali coğrafya yaklaşımlarının yanı sıra sosyal kimlik teorisi, yer-kimlik etkileşimi ve kimlik süreç teorilerinden yararlanmakta; Edward Said'in sürgün kavramını ve Maslow'un aidiyet kuramını da teorik çerçevesine dahil etmektedir. Roman, şimdiye kadar olduğu gibi seyahat anlatısı olarak değil, gönüllü sürgün kavramı etrafında yeniden yorumlanmakta; değişen dini, kültürel, ailesel ve ulusal kimliklerin, kahramanın içinde bulunduğu mekanların farklı sosyo-politik ve kültürel boyutlarının duygusal etkileri ile doğrudan bağlantılı olduğu savunulmaktadır. Mekân, bu bağlamda pasif bir arka plan değil; karakterin içsel çatışmalarını yansıtan ve dönüştüren aktif bir unsur olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma, edebiyatta yeterince kullanılmamış bir yaklaşım olan duygusal coğrafyayı merkeze alarak çok disiplinli yöntemiyle alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, romanda sürgün ve aidiyetsizliğin geçici değil, kimlik ve mekân arasındaki dinamik ilişkinin ayrılmaz bir parçası olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the themes of exile and unbelonging by examining the relationship between identity and place in Thomas Hope's novel Anastasius, or, Memoirs of a Greek within the context of emotional geography. Set in the late 18th-century Ottoman geography, the narrative reflects the protagonist's identity fluidity, and its nonlinear transformation shaped by emotional reactions to the socio-political and socio-cultural dimensions of place. The study draws on humanistic, emotional, and imaginative geography approaches, as well as theories of social identity, place-identity, and identity process theory. It also incorporates Edward Said's notion of exile and Maslow's theory of belonging into its theoretical framework. The novel is reinterpreted not as a travel narrative, as it has been considered until now, but around the concept of voluntary exile; it is argued that the changing religious, cultural, familial, and national identities are directly linked to the emotional impact of the different socio-political and cultural dimensions of places in which the protagonist exists. In this context, place is treated not as a passive background, but as an active element that reflects and transforms the character's inner conflicts. By taking emotional geography—a relatively underused approach in literary studies— to the centre, this work aims to contribute to the field through its multidisciplinary method. Ultimately, the thesis demonstrates that exile and rootlessness in the novel are not temporary states, but integral parts of the dynamic relationship between identity and space.