Candan Kaptanoğlu kolesiyonundaki Eretna dönemi sikkeleri
Eretna period silks in the Candan Kaptanoğlu collection
- Tez No: 952450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY GÜNDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1167
Özet
Anadolu'da 1335 yılında kurulan Eretna Beyliği Kayseri Sivas merkezli Anadolunun farklı bölgelerinde faaliyet göstermiş bir Türk beyliğidir. Eretna Beyliği'nin kurucusu Alâeddîn Eretna olup, beyliğin tarihsel sürecinde çeşitli hükümdarlar yönetimi devralmıştır. Bu hükümdar değişiklikleri, sadece siyasî yapıyı değil, aynı zamanda dönemin sikkelerini de etkilemiş ve bu değişim sikkelerin tasarımlarına, süslemelerine yansımıştır. Candan KAPTANOĞLU Koleksiyonu'nda yer alan tamamı gümüş olan 992 sikke incelenmiştir. Eretna sikkeleri, tipolojik açıdan sınıflandırılarak yeni tipler eklenmiş, süsleme unsurları ve damgalar gibi önemli detaylar literatüre kazandırılmıştır. Dini ifadeler (Kelime-i Tevhid, halife isimleri), hükümdar unvanları ve yazı stilleri Eretna Beyliği'nin İslâmî kimliğini yansıtmaktadır. Sikkelerde yer alan geometrik ve bitkisel süslemelerle sade ama anlamlı bir estetik anlayış benimsenmiştir. Eretna Dönemi'nde Kayseri ve Sivas önemli darp merkezleri olurken Alâeddîn Eretna ve Gıyâseddîn Mehmed dönemlerinde darphanelerin daha etkin olduğu görülmektedir. Hoca Ali Şah Dönemi'nde ise sikke kalitesi ve darphane etkinliğinde bir azalma gözlemlenmiştir. Çalışma, Eretna dönemi sikkelerinin tarihsel, tipolojik, darp yerleri, damgaları, süslemeleri yönüyle kapsamlı bir analiz sunmakta ve sanat tarihi açısından yeni bulgular ortaya koymaktadır. Eretna Beyliği ve bu döneme ait sikkeler hakkında yapılan araştırmalar için önemli bir kaynak teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Eretna Principality, established in Anatolia in 1335, was a Turkish principality that operated in various regions of Anatolia, primarily centered around Kayseri and Sivas. The founder of the Eretna Principality was Alaeddin Eretna, and various rulers took over the government during the historical period of the principality. These changes of rulers affected not only the political structure but also the coins of the period, and this change was reflected in the desingns and ornaments of the coins. The 992 coins in the Candan KAPTANOĞLU Collection, all of which are silver, were analyzed. Eretna coins have been typologically classified, new types have been added, and important details such as ornamental elements and stamps have been added to the literature. Religious expressions ( Kelime-I Tevhid, caliph names), ruler titles and writing styles reflect the Islamic identity of the Eretna Principality. The geometric and floral ornaments on the coins reflect a simple but meaningful aesthetic approach. While Kayseri and Sivas were important minting centers during the Eretna Period, it is observed that the mints were more active during the reigns of Alaeddin Eretna and Gıyâseddîn Mehmed. During the reign of Hodja Ali Shah, however, coin quality and mint activity declined. The study presents a comprehensive analysis of the Eretna period coins in terms of their historical, typological, minting places, stamps and ornaments and reveals new findings in terms of art history. It constitutes an important source for research on the Eretna Principality and the coins of this period.