Yoğun bakımda tedavi gören 7-12 yaş grubundaki çocuklara uygulanan terapötik iletişim tekniklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of therapeutic communication techniques applied to children aged 7-12 receiving treatment in the intensive care
- Tez No: 952459
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN, DOÇ. DR. SERHAT EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 7-12 yaş aralığındaki çocuk hastalara uygulanan terapötik iletişim tekniklerinden resim çizme ve ortak hikaye anlatma tekniklerinin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü desende yürütülmüştür. Çalışma 1 Ağustos 2024 – 26 Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 70 çocukla başlanmış ancak girişim grubu (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere toplam 60 çocuk ile tamamlanmıştır. Girişim grubundaki çocuklara yoğun bakım ünitesinde iki gün boyunca terapötik iletişim teknikleri uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında“Çocuk ve Aileye İlişkin Tanımlayıcı Veri Formu”,“Çocuklar için Durumluk Kaygı Ölçeği”“Koppitz İnsan Figürü Çizim Testi”ve“Duygu Çarkı”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi, Pearson Ki-Kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Kappa testi ve gruplar arası ve grup içi puan değişimlerinin etki büyüklüğünün hesaplanmasında Cohen's d kullanılmıştır. Kayıp veriler için ITT analizi yapılmıştır. Girişim grubundaki çocukların durumluk kaygı ölçeği puanları uygulama sonrasında kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p= 0,006, d=0,953). Koppitz insan figürü çizim testi sonucuna göre güvensizlik ve yetersizlik duygusu girişim grubunda 11 çocukta, kontrol grubunda ise 21 çocukta belirlenmiştir. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,010). Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda terapötik iletişim tekniklerinin yoğun bakım ortamında çocuk hastalara özgü planlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study aimed to evaluate the effectiveness of therapeutic communication techniques specifically drawing and mutual storytelling applied to pediatric patients aged 7-12 years in the intensive care unit. The study was carried out between August 2024 and January 2025 and. A total of 70 children whom met the inclusion criteria included in the study but 60 children, with 30 in the intervention group and 30 in the control group completed the study. Therapeutic communication techniques were applied to the children in the intervention group for two consecutive days in the intensive care unit. Data were collected using the“Child and Family Descriptive Information Form,”the“State Anxiety Scale for Children,”the“Koppitz Human Figure Drawing Test,”and the“Emotion Wheel.”Data were analyzed using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Pearson's Chi-square test, independent samples t-test, Kappa test, and Cohen's d to calculate the effect size of score changes within and between groups. ITT analysis for missing data. The post-intervention state anxiety scores of children in the intervention group were found to be significantly lower (p=0,006, d=0,953). According to the Koppitz Human Figure Drawing Test results, feelings of insecurity and inadequacy were identified in 11 children in the intervention group and 21 children in the control group, indicating a significantly higher rate in the control group (p = 0,010). Based on these findings, it is recommended that therapeutic communication techniques be specifically planned and implemented for children patients in intensive care units.