A comparative study of kharaj collection and spending during ruling period of Umayyad and Abbasid dynasties
Emevi ve Abbasi hanedanlarının iktidar döneminde haraç toplama ve harcamalarının karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 952462
  2. Yazar: ALADİL AYMAN M. ALKHATİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB HAFSA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Emevi ve Abbasi halifeliklerini kapsayan, Hicri 41'den Hicri 247'ye (661-861) kadar olan İslami arazi vergisi sistemi olan haraç tahsilatını incelemektedir. Araştırma, bu iki hanedanlık dönemindeki haracın idari uygulamalarını, etkinliğini ve sosyo-politik etkilerini karşılaştırarak haraç tahsilat sistemlerindeki farklılıkları ve benzerlikleri vurgulamaktadır. Kapsamlı bir literatür incelemesi ve karşılaştırmalı tarihsel analiz de dahil olmak üzere nitel metodoloji kullanan bu çalışma, hangi halifeliğin haraç tahsilatına daha verimli ve eşitlikçi bir yaklaşım uyguladığını değerlendirmektedir. Bulgular, Emevi yönetiminin Abbasiler dönemine kıyasla daha fazla tekdüzelik, verimlilik ve daha düşük yolsuzluk seviyeleri gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ancak her iki halifelik de haraç ödeyenlere karşı eşitsizlik ve sert uygulamalar sergilemiş ve bu da çeşitli kamu hoşnutsuzluklarına yol açmıştır. Abbasiler dönemi, kısmen eşitsiz bölgesel politikalar ve yaygın yolsuzluk nedeniyle vergilendirmeyle ilgili daha önemli siyasi huzursuzluklarla karşı karşıya kalmıştır. Emevi sistemi, daha önceki İslam devletinin daha basit, tekdüze haraç ilkelerine benzese de, hiçbir halifelik gerginliklerden tamamen kaçamamıştır. Bu araştırma, haraç uygulamalarının karşılaştırmalı bir analizini sağlayarak İslam ekonomi tarihindeki kritik bir boşluğu kapatmaktadır. Çağdaş yönetim için pratik öneriler sunmakta, eşit vergi politikaları, titiz denetim ve huzursuzluğu önlemek için kamuoyunun katılımını vurgulamaktadır. Gelecekteki çalışmalar, haracın kırsal ekonomiler ve siyasi istikrar üzerindeki etkisini ve Müslüman çoğunluklu ülkelerdeki modern mali çerçevelerle ilişkisini araştırmak için teşvik edilmektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the kharaj collection, an Islamic land tax system, from 41 AH to 247 AH (661–861), encompassing the rule of the Umayyad and Abbasid caliphates. The research highlights the differences and similarities in their kharaj collection systems by comparing the administrative practices, effectiveness, and socio-political implications of kharaj under these two dynasties. Employing qualitative methodology, including a comprehensive literature review and comparative historical analysis, this work evaluates which caliphate implemented a more efficient and equitable approach to kharaj collection. The findings reveal that the Umayyad administration demonstrated more uniformity, efficiency, and lower levels of corruption compared to the Abbasid era. However, both caliphates exhibited inequality and harsh practices towards kharaj payers, leading to varying public discontent. The Abbasid period faced more significant political unrest related to taxation, partly due to uneven regional policies and widespread corruption. While the Umayyad system resembled the earlier Islamic state's more straightforward, uniform kharaj principles, neither caliphate avoided tensions altogether. This research bridges a critical gap in Islamic economic history by providing a comparative analysis of kharaj practices. It offers practical recommendations for contemporary governance, emphasising equitable tax policies, rigorous auditing, and public engagement to prevent unrest. Future studies are encouraged to explore the impact of kharaj on rural economies and political stability and its relevance to modern fiscal frameworks in Muslim-majority countries.